Медия без
политическа реклама

За 2 месеца комисията "Нотариуса" е изслушала двама души

Важна е комисията, ако можеше да събира факти и доказателства, а тя не може, констатира Маноил Манев от ГЕРБ

05 Септ. 2024
Най-голям интерес предизвика разговорът на комисията с бившия банкер Цветан Василев.
БГНЕС
Най-голям интерес предизвика разговорът на комисията с бившия банкер Цветан Василев.

Доста безрадостна е равносметката от работата на парламентарната анкетна комисия, която проучва твърденията за скрита намеса в съдебната власт на групите около убития Мартин Божанов-Нотариуса и бившия следовател Петьо Петров-Еврото. Комисията действа от 3 юли насам и до момента е изслушала двама души – председателят в оставка на ДаБГ Христо Иванов и бившият банкер Цветан Василев.

Тази констатация направи членът на комисията от ГЕРБ-СДС Маноил Манев, който днес ръководеше поредното й заседание. Тъй като комисията така и не си избра председател, нейните членове се редуват да водят заседанията.

Най-голям интерес предизвика изслушването на Цветан Василев, който вече 8 години пребивава в сръбската столица Белград. Той отправи редица обвинения към председателя на ДПС Делян Пеевски и сподели, че фалиралата банка КТБ, която управляваше, е кредитирала активно проекти на Пеевски. Христо Иванов пък говори за срещите си с представители на съдебната власт във връзка с конституционната реформа, както и за връзките на Пеевски с върховете на съдебната система.

Днес Лена Бориславова от ПП-ДБ коментира, че дейността на комисията зависи от сериозното отношение на депутатите и повиканите за изслушване лица. "Изключително тъжна констатация, е, че не успяваме да мотивираме една част от поканените лица да дадат изявления, като г-н Делян Пеевски", каза Бориславова.

За днес се очакваше да бъде изслушана бившият кмет на столичния район "Младост" Десислава Иванчева. Тя в момента излежава присъда в Сливенския затвор и комисията още не може да реши как до проведе изслушването. Изглежда вариантите са разговор по дистанционна връзка или посещение на комисията в затвора. Така и не се разбра какво се очаква да разкрие Иванчева за скритите зависимости в съдебната власт. Вероятно и самите членове на комисията не са сигурни и затова не полагат особени усилия изслушването да се осъществи.

Сега комисията е пред дилема – да продължи ли с изслушванията или да изготви доклад за работата си. Последното би означавало да приключи с дейността си, която започна още в предния парламент.

Златан Златанов от "Възраждане" препоръча да не се бърза с доклада, а да работи, включително и по време на предизборната кампания. А Надежда Йорданова от ПП-ДБ настоя да се прегледа отново списъкът с лица за изслушване, който смята за излишно разширен, и да се прецени дали някой трябва да бъде потърсен. Според десния депутат работата на комисията не бива да става поле за предизборна агитация.

Манев посочи, че на комисията остават две заседания до старта на кампанията. И изтъкна, че работата по доклада ще бъде трудна, след като няма председател. Според него комисията не може да събира факти и обстоятелства, а само мнения и разкази на хора, които смятат, че знаят обективната истина. "Ние работим с една, единствена цел – да подготвим явяването на изборите на някои хора с вдигната глава. Ще е по-честно към избирателите, ако тръгнем да оформяме края на комисията по достоен начин, а не да затворим вратата и да кажем – довиждане, до 51-ото Народно събрание", препоръча Манев.

С това заседанието приключи – без нищо реално да е свършено.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата