Медия без
политическа реклама

Гръцката лаборатория не е лицензирана за резултатите от пробите за чума

Държавата ще обезщети фермерите с над 700 хиляди лева - сума над пазарната стойност на животните

01 Дек. 2024Обновена
БГНЕС

Държавата атакува резултатите от пробите, които засегнатите от чумата стопанства дадоха за изследване в гръцка лаборатория. Резултатите от Гърция са отрицателни за чума.

“Гръцката лаборатория, в която собствениците  на стадото от Велинград са изпратили пробите, не е референтна. Това е частна лаборатория, която не е оторизирана за диагностика на заболявания като чума по дребните преживни животни". Това заяви, заместник-министърът на земеделието и храните доц. Деян Стратев пред БНТ. Той уточни, че сертификатът на лабораторията, който беше показан в медийното пространство, е за управление на качеството и не доказва абсолютно нищо. По-късно днес пред Нова тв Стратев поясни, че референтната лаборатория на Гърция за изследване на чума по дребните преживни животни се намира в Атина, но стопаните на стадата във Велинград не са изпратили проби там.

Доц. Стратев допълни, че животните многократно са били лекувани от частни ветеринарни лекари, след което стопаните са потърсили и регистрирания ветеринарен лекар, който отговаря за фермата им, а по закон той е задължен да уведоми Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) при наличие на заболяване. Още тогава е имало умрели животни в стадото.

„Националната референтната лаборатория на България е включена в списъка на Европейския съюз за диагностика на чума по дребни преживни животни и резултатите от изследванията на пробите са 100% точни, още повече - бяха препотвърдени с втора проба, по настояване на министър Тахов", категоричен е доц. Стратев.

Заразата в това стопанство е проникнала преди повече от 14 до 20 дни, като е тръгнала от нерегламентиран внос на животни, посочи пред бТВ шефът на БАБХ Светлозар Патарински. В съседните страни Гърция и Румъния болестта върлува от няколко месеца и въпреки забраната за внос, наши стопани се изкушават заради ниските, дъмпингови цени. От Гърция в момента се предлагат живи животни за 15-20 евро на глава, докато в България цената е между 400 и 600 лв., посочи Патарински. Изпращане на проба до лабораторията в Монпелие, Франция, може да установи откъде е пренесена заразата в България. 

Шефът на  БАБХ призова фермерите да проявят самосъзнание, да прекратят протестите и да се премине към унищожаване на заразеното стадо час по-скоро. "Това струпване на хора край фермата във Велинград е изключително безотговорно. Няма сериозен животновъд, който да отиде на такъв протест, защото знае какви може да са последиците - разпространение на заразата и ЕК да наложи забрана за износ на млечни продукти от овце и кози от България", каза Патарински. Според него, както и според заместник-министър Стратев, нещастието на стопаните, чиито животни са дали положителни проби за чума, се яхва от политическа сила извън парламента. Те обаче не пожелаха да посочат коя партия имат предвид.

Над 700 хил. лева компенсация ще получи стопанините от Велинград, чиито стада трябва да бъдат умъртвени. Става дума за пет собственика, които са свързани и са гледали заедно 1760 овце. Компенсацията е над пазарната цена в момента на животните и с тези пари фермерът ще може след няколко месеца да възстанови своето стопанство, посочи зам.-министър Стратев.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

чума