''Да, България'' излязоха с концепция за предварителни вътрешни избори в рамките на обединението ПП-ДБ два месеца преди поредния предсрочен вот на 27 октомври. Очаква се партията и този път да се яви в коалиция с ''Продължаваме промяната''.
Целта на вътрешните избори е да се отсеят кандидатите за съответната листа за вота през октомври. Според предложението, изборът им трябва да се осъществи онлайн, като междувременно се привлекат и нови лица. Въпреки описаната в пет точки процедура, чиято идея е да се постигне ''коректна картина на предпочитанията на членовете и симпатизантите'' на дясното обединение, накрая става ясно, че размествания на кандидатите се допуска, ако ''има консенсус между партиите, че даден кандидат трябва да заема по-предно или по-задно място, и ако кандидатът е с безспорна местна популярност или лидер на партия''. По този начин цялата и без това сложна процедура може да се обезсмисли.
Предложението на "Да, България" идва на фона на слухове, че изборите през октомври са последните, на които партията ще се яви заедно с ПП. Заради резултатите от изборите на 4 юни пък лидерът на "Да, България" Христо Иванов подаде оставка. Тогава той уточни, че остава ''на терен'' в партията, но ще работи по друг начин.
Концепцията за вътрешните избори предвижда избирателните списъци да се формират с предварителна регистрация на членове на трите политически партии, избиратели, получили покана с код за гласуване от членовете на политическите партии /един член ще може да изпрати примерно между 5 и 10/ и от определен брой избиратели, заявили гласуване без покана (напр. 10% от общия избирателен списък).
Кандидатите ще се регистрират за участие чрез колективните органи на партиите, за да се постигне базов филтър за адекватност. Това не изключва граждански кандидати, които могат да бъдат активно рекрутирани от партиите, или да заявят своето участие чрез някоя от тях. Всеки кандидат ще може да се регистрира за до 2 или 3 многомандатни избирателни района, в разпределението на местата за които да участва. Предизборната кампания на кандидатите за народни представители ще бъде в период от 1 седмица преди периода за предварително гласуване.
За да бъде постигната максимално коректна картина на предпочитанията на членовете и симпатизантите, ще бъде формирана единна листа от кандидати, като всеки избирател ще може да подреди няколко кандидати по ред на своето предпочитание. Кандидатите ще получават точки в зависимост от това на кое място са, като водещите места ще получават бонус.
Предвиждат се три механизма на гласуване, като два от тях са за т.нар. “предварително гласуване” чрез мобилно приложение или бюлетини по пощата, в рамките на определен период от време (3-7 дни), и един ден за присъствено гласуване в определени за целта секции в помещения на общински структури на партиите.
Резултатът по многомандатни избирателни райони ще се определя от кандидатите, посочили тези райони. Листите в съответните райони ще се определят чрез подреждане по получени гласове.
Накрая обаче се предвижда изключение от подредбата - ако има консенсус между партиите, че даден кандидат трябва да заема по-предно или по-задно място, ако кандидатът е с безспорна местна популярност или лидер на партия, при узнаване на допълнителна информация след провеждане на изборите, която би повлияла на резултата и др. Размествания може да има и при сериозни и обосновани съмнения за злоупотреби при гласуването за съответния кандидат (напр. засичане на много последователни гласувания от 1 адрес)
С цел оптимизиране на резултата на парламентарните избори, участие на един кандидат в 2 листи ще се допуска по отношение на кандидати, получили значителен резултат на предварителните избори и на предходните парламентарни избори.
Засега от ПП и от ДСБ не се коментирали предложението на "Да, България".