Народното събрание задължи служебния вътрешен министър Атанас Илков да се яви за изслушване със скандал, предизвикан от писмо на МВР-шефа, че не може да се появи заради неотложни случаи.
Той бе призован да даде информация за работата на вътрешното министерство по противодействието на купуването и продаването на гласове на предишните избори и организацията за предстоящия вот, бе включен в програмата, но не дойде в НС. Последва остра реакция на парламентарните групи
Председателят на парламента Рая Назарян заяви, че е предприела всички стъпки служебният министър на вътрешните работи да дойде в пленарната зала. Той отвърнал с писмо. "С което ни уведомява, че от 25 септември до 26-и включително е възпрепятстван да присъства на заседание на Народното събрание и на комисиите поради неотложни случаи. Няма механизъм, с който да го принудим да заповяда в зала. Обадих се многократно да им кажа, че в 8:49 ч. е абсолютно недопустимо и некоректно! Още повече, че от вчера е предвидено изслушване на този министър и нямаше никаква информация за неговото възпрепятстване да се яви тук", заяви Назарян.
По-късно тя съобщи, че министърът на вътрешните работи е информирал, че може да присъства утре в пленарната зала за двете изслушвания. Ако министърът избяга и се скрие, цялата парламентарна група на "Възраждане" ще отиде в неговия кабинет, заяви Костадин Костадинов.
Хамид Хамид (ДПС) настоя министър Атанас Илков да се яви незабавно в сградата на Народното събрание и предложението му беше прието от пленарната зала. Рая Назарян съобщи, че министър Илков пътува към Народното събрание.
По-късно изслушването се проведе, като министърът на вътрешните работи Атанас Илков съобщи, че към момента има получени два сигнала, свързани с предотвратяването на купуването и продаването на гласове. Сигналите ще бъдат отработени и ще се докладват на компетентната прокуратурата, допълни министърът по време на изслушване в парламента. Илков увери, че за всички онези лица, за които МВР има данни, че са съпричастни в подобен род престъпления, са предприети всички действия.
По време на изслушването министърът съобщи още, че междуведомствена работна група с ДАНС и прокуратурата ще следи всички действия по цялостната организация на изборите и всички сигнали, които постъпват преди и по време на изборите, така че да има един много сериозен мониторинг на процеса. Сигналите ще се докладват своевременно и проверките, които ще се извършват по тях, трябва да бъдат в пълен обхват, посочи Илков.
Той допълни, че има новост в МВР - въведена е информационна система, която ще позволи във всеки един момент министерството да извади актуална информация и на нейна база да се предприемат съответните действия.
От 27 септември започва националната полицейска операция, която още продължи до края на изборния процес. В деня са ангажирани всички служители на МВР с полицейски правомощия, каза в Народното събрание още Илков.
„Дейността на всеки един директор е на постоянен мой мониторинг и тогава, когато установя, че има действия, които са в някаква пристрастна посока или насочени с така основателни притеснения за някакви нарушения, аз ще бъда безкомпромисен”, каза още Илков.
На въпрос на Георги Свиленски вътрешният министър не назова пряко дали представители на политически партии участват в купуването и продаването на гласове.
Прокуратурата, МВР и ДАНС създадоха звено за изборите за 51-во Народно събрание
И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков и председателят на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) Пламен Тончев подписаха съвместна заповед за създаване на Национално междуведомствено звено във връзка с провеждането на 27 октомври 2024 г. на предсрочните избори за 51-во Народно събрание. Това съобщиха от прокуратурата.
Целта на звеното е да се гарантират в максимална степен политическите права на гражданите и да се осигурява бърза и адекватна реакция срещу престъпления, свързани с провеждането на изборите.
Междуведомственото звено се ръководи от зам. главния прокурор Елена Каракашева. В него участват прокурори от Върховна прокуратура и представители на ръководствата на МВР и ДАНС.
Националното звено ще координира дейността на прокуратурата, МВР и ДАНС от деня на откриване на предизборната кампания и в самия изборен ден с цел ефективното взаимодействие между институциите. То ще приключи работата си до 30 дни след официалното обявяване от Централната избирателна комисия (ЦИК) на окончателните резултати от изборите. Ще бъде обменяна информация с ЦИК, с областните междуведомствени звена в страната, ще се извършва анализ и обобщение на получените данни.