Медия без
политическа реклама

Депутатите се съгласиха да забранят мощните коли за млади шофьори

Народните представители приеха на първо четене промени в Закона за движение по пътищата

Pixabay

На първо четене депутатите приеха промени в Закона за движението по пътищата. Представени бяха предложения на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и отделни предложения на Димитър Найденов и Настимир Ананиев от дясното обединение. Всички те бяха подкрепени, въпреки че ИТН бе най-големият им противник по време на дебатите. 

Една от най-обсъжданите точки в двучасовите разисквания бе идеята на ПП-ДБ за ограничения за нови водачи. До една година след взимането на книжка младите шофьори няма да имат право да шофират по тъмно (между 22:00 и 6:00 ч.) и няма да имат право да карат коли над 120 конски сили. От ИТН шумно възразиха срещу това предложение. Според тях един млад шофьор може да стане добър, само ако шофира редовно. Настимир Ананиев от ПП-ДБ заяви, че новите водачи правят до 22% от ПТП-тата през нощта, така че мерките трябва да бъдат насочени в тази посока. Ананиев обясни, че ограниченията за младите водачи имат за цел да изградят у тях навика да не употребяват алкохол, когато им предстои да шофират вечер. Тошко Йорданов възрази, че доста от произшествията стават заради лоша инфраструктура, както и заради ниското качество на курсовете за шофьори. На същото мнение бяха и от "Възраждане".

От ГЕРБ пък поискаха да се дадат допълнителни правомощия на определените от министъра на вътрешните работи служби да имат право да спират пътните превозни средства, да проверяват документите за самоличност и свидетелството за управление, както на водача, така и на пътниците. Освен това се предлага същите тези лица да имат правото при извършване на проверката да връчват на и водача, и на пътниците невръчени електронни фишове за нарушения.

Също така се предвижда определените от кметовете на общини служби за контрол да могат да използват технически средства и системи, заснемащи и записващи датата, мястото, точния час и вида на нарушението, както и регистрационния номер на моторното превозно средство, с което е извършено нарушението. Те ще имат право да преместват или да нареждат да бъде преместено паркирано в нарушение пътно превозно средство, както и право на достъп до информационната система на Министерството на вътрешните работи, в която са отразени невръчени електронни фишове.

И предложението на ГЕРБ срещна съпротивата на ИТН. "Предлагат, като спрат водача, да направят проверка и на пътниците, и ако имат фишове - да им ги връчат. Защо тогава не започнат да връчват фишове и на пешеходците на случаен принцип? Това е полицейщина, която вас ви гони. В малките населени места кметовете ще се правят на разсеяни заради техни приятели. Създавате форма на корупция. МВР трябва да си върши работата", заяви Тошко Йорданов.  Според Александър Ненков от ГЕРБ обаче правоприлагането си остава в правомощията на МВР, а въпросинте лица от съответната община ще имат право само да връчват фишовете. "Тук става въпрос за превенция", заяви Ненков.

 

 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?