Медия без
политическа реклама

Максималната скорост по магистралите ще се намали до 130 км/ч

АПИ предвижда да постави колчета на 25 км в 62-километровия участък Български извор-Микре-Абланица

09 Апр. 2025
Смъртта на 12-годишната Сияна в тежка катастрофа край Телиш запали вълна от протести.
Булфото
Смъртта на 12-годишната Сияна в тежка катастрофа край Телиш запали вълна от протести.

Максималната скорост за движение по магистралите за автомобилите B категория ще бъде намалена от 140 на 130 км/ч. Ще се измерва и средна скорост на движение чрез рамките на тол системата. Докладите от този контрол ще съдържат снимка или видео от нарушението и ще се предоставят на МВР за издаване на наказателни постановления. С цел повишаване на безопасността ще се обособяват зони с максимална скорост 30 км в час.

Това предвиждат част от промените в закона за движение по пътищата, приети на първо четене днес от ресорната парламентарна комисия по транспорт. Депутатите пришпориха общо 6 проекта в закона след трагедията със загиналата в тежка катастрофа Сияна, като може да се очаква проектите да минат бързо на първо четене и през зала.

Промените в максималната скорост на движение по магистралите и въвеждането на средна скорост на движение са предложени от Министерския съвет и се обсъждат отдавна. Очаква се въвеждането на ограничения за средната скорост и лесен начин за отчитане на нарушенията през рамките на тол системата да има сериозен ефект върху намаляване на скоростите и нарушенията. В мотивите към проекта на МС се изтъква, че действащата в момента максимално позволена скорост у нас по автомагистралите от 140 км. е прекалено висока и в Европа такъв висок лимит действа единствено в Полша. В проекта на МС са заложени и други промени като въвеждане на задължителен придружител при 17- годишни водачи за категория B.

Сериозни правомощия  ще бъдат вменени и на общините по линия на осъществявания от тях видеоконтрол, който в момента не се използва за санкциониране. Общините занапред ще имат право да използват видеосистеми за заснемане на нарушения на максималните скорости и други правила за движение и ще могат да връчват фишове при извършване на други административни услуги на гражданите. Тези изменения се предлагат от група депутати от ГЕРБ. Според сдружението на общините тази мярка ще бъде много ефективна за подобряване на контрола върху спазване на правилата в населените места.   

Божидар Божанов предлага фишове да могат да се издават без човешка намеса, като това според него ще улесни много включването на видеонаблюдението на общините в системата за контрол. Божанов предлага и други облекчения – възможност за подаване на всички документи за регистрация на автомобили по електронен път, напомняне на водачите за изтичащи срокове, отпадане на стикерите извън тези за годишен технически преглед, възможност за плащане на глоби накуп и др. Промени в закона предлагат и депутати от „Възраждане“, които целят да улеснят НАП при разпореждането с отнети автомобили на пияни и дрогирани по линия на новите текстове в наказателния кодекс. Сега автомобилите се оказват дълго време със заличена регистрация, дори след постановяване на окончателно решение и НАП не може да се освобождава от тях, обясняват вносителите.

Явор Божанков пък настоява при установени с проба употреба на наркотични вещества да не се налагат толкова тежки наказания, защото тестовете дават много грешки и отчитат и употребата на медикаменти. Божанков настоява в тези случаи свидетелството да се отнема до 72 часа , а не до 18 месеца, и регистрацията на автомобила да не се заличава. Промените, предложени от Божанков, обаче срещат критики. Въпроси има и към много от останалите изменения в проектите, но комисията демонстрира политическа воля проектите да се предвижат бързо и текстовете да се прецизират между първо и второ четене.

В същото време бе обявено, че започва обезопасяване на участъка край Български извор, който е един от най-опасните и с най-много катастрофи. Агенция „Пътна инфраструктура“ има изготвен проект за промяна на постоянната организация на движение в 62-километров участък от път I-4 п.в. „Коритна“ – Български извор – Микре – Абланица – Малиново в Ловешка област, който предвижда поставянето на ограничителни колчета, заявиха от АПИ. Той включва монтирането на 2352 броя гъвкави ограничители, в 6 отсечки, с обща дължина 25 км. Най-краткото трасе, в което ще бъдат монтирани разделителите, е 1,2 км, а най-дългото – 7,3 км. Предвижда се те да се поставят на разстояние от 12 м едно от друго, като при необходимост на отделни места то ще е и по-малко.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата