Медия без
политическа реклама

Домът в Горско Косово повече няма да приема пациенти

Психиатричната помощ в България е в много тежко състояние, няма стандарти и качество, предупреди омбудсманът

03 Яну. 2020Обновена
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Социалното министерство е взело решение да преустанови настаняването на нови хора в дома в Горско Косово, където миналата година са починали почти половината обитатели. "Ще видим каква е възможността част от потребители да бъдат пренасочени към други социални услуги, така че да намалим броя на хората в стаята", обясни тази сутрин пред Нова телевизия социалният министър Деница Сачева.

Вчера омбудсманът Диана Ковачева изпрати сигнал до главния прокурор за нечовешките условия в дома за хора с деменция край Сухиндол. Миналата година там са починали 24-ма от 57 пациенти. Сигналът идва в резултат на внезапна проверка в дома в края на миналата година, когато близка на настанен в него възрастен човек се оплаква от липсата на медицинска грижа. Проверката установява, че домът е тесен за обитателите си, които са натъпкани по шестима в стая и се хранят на маси в коридора. Банята е една, тоалетните за близо 60 души - две. Човек с декубитална рана е чакал 4 дни тя да бъде обработена, защото медицинската сестра отсъствала.

"Притесни ни фактът, че има висока смъртност в този дом. Вероятно хората са възрастни, но това не означава, че трябва да умират. Няма как да кажем каква е точната притична и затова сме сезирали прокуратурата. Очевидно е, че материалната база е остаряла. Таванът не пада върху главите на хората, но трябва ли да чакаме това да се случи. Радвам се, че след нашия сигнал нещата ще се раздвижат и ще има нов проект за дома", каза днес общественият защитник пред bTV.

Социалният министър Деница Сачева заяви, че вече е назначена пълна проверка на дома край Сухиндол. "Правим проверка във всички домове. Но може да се каже, че там постъпват хора, които са в много тежко състояние. Голяма част са над 80 години. Специално в този дом в Горско Косово това е така. Част от тях са на носилки, друга част са в наистина почти терминално състояние. В това отношение статистиката може да е стряскаща, но си има своето обяснение”, уточни още Сачева пред Нова тв. По нейни думи персоналът във въпросния дом в Горско Косово има нужда от допълнителна квалификация и обучение. "От друга страна не мога да кажа, че има неглижиране на хората и злоупотреба с правата на хората. Това е сграда на бивше училище, която трудно може да се пригоди”, обясни Сачева.

Кметът на Сухиндол Пламен Чернев и директорката на дома Вера Дукова също оспорват констатациите на омбудсмана и твърдят, че високата смъртност е резултат от това, че хората постъпват при тях "в почти насипно състояние". Те твърдят, че полагат всички необходими грижи за пациентите си, но нямат ресурс да ремонтират дома, тъй като това ще струва поне 1 млн. лв., а целият бюджет на общината е 3 млн. лв.

Днес Сачева коментира и генералния проблем с грижата за възрастни хора у нас. „Да започнем от там колко са тези домове. Те са 14 в цялата страна, като в тях в момента има настанени 774 души. Чакащи са 305. Домовете за стари хора са 82, като в тях са настанени 5365 души. А чакащите са близо 1300. Това е социалната услуга, от която има може би най-голяма нужда. И ще има за в бъдеще все повече и повече нарастваща нужда. За съжаление това е и услугата, която най-малко се заявява от общините и най-малко се търси. Може би, защото най-трудно се организира от гледна точка на персонал и подходящи помещения”, смята Сачева.

Омбудсманът също настоява държавата да обърне внимание на проблема с психиатричната помощ в България, която според нея е в много тежко състояние. "За мен е много важно да се обърне внимание на проблема с липсата на качество на тези социални услуги. Няма стандарти и качество", коментира тя.

Още по темата