Руси Алексиев е новият председател на Софийския градски съд (СГС). Той беше избран за поста с девет гласа "за", двама от Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет бяха "против" – Атанаска Дишева и Олга Керелска.
Изслушването и дискусията по останалата единствена кандидатура за поста, след отказа на Алексей Трифонов, продължи над пет часа като на финала дебатът се изостри, разказва lex.bg.
В продължение на близо четири часа зам.-шефът на СГС и ръководител на Наказателното отделение отговаряше на широк кръг от въпроси като най-честите бяха свързани с неравномерното натоварване между първоинстанционното и въззивното граждански отделения, битовите проблеми, забавените дела и атестационните формуляри, самоотводите на съдии.
Олга Керелска го попита дали помни за проверка за нарушение от негова страна във връзка със забавянето на изготвянето на мотиви по едно административно наказателно дело, довела до изтичането на абсолютната давност. Случаят е от 2017 г. и сигнал за това е бил подаден от тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров.
Руси Алексиев сподели, че делото е било за лекарска грешка, която довела до нанасяне на средна телесна повреда на пациент по време на операция. Той посочи, че не знае защо тогавашният главен прокурор се е заинтересовал от него, като заяви, че делото не е било медийно и няма обяснение за този интерес.
Даниела Марчева го попита и дали познава Мартин Божанов - Нотариуса, защото в социалните мрежи пишело, че той е способствал кариерното развитие на съдията.
"Не познавам и никога не съм имал досег с Мартин Божанов по никакъв начин – нито лично, нито опосредено. Не мога да докажа отрицателен факт. Но когато се появи инсинуация и ни постави не пред факти, а пред внушения, тежестта на доказване се прехвърля върху мен. Нека този, който казва тези неща, да посочи факти, за да се защитя. Нямам никаква представа как името ми попадна в този аспект. Като съдия не съм разглеждал дело, свързано с това лице. Като прокурор не съм се занимавал с преписки или дела, свързани с Мартин Божанов", отговори Алексиев.
После посочи, че има разрешение да сподели със Съдийската колегия класифицирана информация по темата. Тогава заседанието на ВСС беше закрито, но след няколко минути отново беше открито и стана ясно, че членовете на съвета не виждат причина споделената информация да не бъде огласена публично. А тя е, че в края на 2023 г. (т.е. малко преди убийството на Божанов) са постъпили две искания за разрешение за прилагане на СРС спрямо него и той е дал разрешение. Това е единственото, за което се е произнасял във връзка с Нотариуса.
В отговор на въпроси на Дишева, той поясни, че не е ходил в "СС клуб", чул за него след убийството на Нотариуса.
След изслушването му, в подкрепа на Алексиев се изказаха председателят на Върховния касационен съд Галина Захарова, Вероника Имова, Даниела Марчева и Драгомир Кояджиков. Против бяха Атанаска Дишева и Олга Керелска.
"СЕГА" припомня:
Досегашният председател на Софийския градски съд Алексей Трифонов, който искаше втори мандат на поста, се оттегли от надпреварата и така я остави само с един кандидат - заместника си Руси Алексиев. Това е лично и обмислено решение, коментира Трифонов пред "Сега".
Изборът за председател на ключовия Софийски градски съд беше насрочен за 17 декември. Тогава обаче беше отложен за 21 януари по молба на Трифонов, който се мотивира с лични причини.
Градският съд е уникално звено в системата, тъй като гледа делата срещу хора с имунитет, решава търговски спорове с огромен интерес, води регистъра на политическите партии и т.н.
Процедурата за избор на председател на Софийския градски съд беше открита през 2023 г. Декември същата година се проведе общо събрание на СГС за издигане на кандидат като тогава бяха номинирани и Трифонов, и Алексиев. Съдиите решиха да подкрепят и двамата, за да не ги противопоставят. Така, от присъствалите имащи право на глас 84 магистрати, Алексей Трифонов получи подкрепата на 50 души, а Руси Алексиев – на 44, което означаваше, че и двамата събират 50% плюс един глас.
Независимо че и Трифонов, и Алексиев на практика са номинация на общото събрание, те решиха самостоятелно да подадат документи за участие в процедурата.
Междувременно мандатът на Трифонов изтече на 12 февруари 2024 г. като той беше определен за и.ф. председател на съда.
През октомври Русе Алексиев нашумя със становището си, с което обясни, че е оправдано подслушването на депутати, без да бъде свалян имунитетът им, когато това се прави за събиране на оперативна информация. Именно Алексиев беше подписал разрешението за прилагане на специални разузнавателни средства срещу депутата от ДПС-Доган Джейхан Ибрямов.
Руси Алексиев, има 14-годишен прокурорски стаж, преди през 2015 г. да стане съдия в Софийския градски съд. През 2019 г. става и зам.-председател. През 2013 г. защити и докторската си дисертация.