2% от пловдивчани имат антитела и са се срещали с коронавируса, показват резултатите от първото по рода си масово тестване в България. Данните съобщи държавният главен инспектор Ангел Кунчев. Процентът е усреднен съобразно резултата на трите вида изследвани групи в града. Той е 1.08% при тестваните домакинства, 3% за медицинските лица и 4.01% при участниците, пожелали да се изследват сами. Процентът е висок при последната група, защото става дума за хора, които предполагат, че са се срещали с вируса.
Тестването обхвана 1108 души. Хората се включваха доброволно и бяха подбрани не само по видове обществени групи, но и на териториален принцип - равномерно в шестте района на Пловдив. Самото изследване е по метода ELISA. Кунчев разясни, че за разлика от бързите тестове, достоверността при ELISA е 99.99%. Той съобщи още, че изследването е проведено изцяло по научни критерии, одобрени от Световната здравна организация и данните от него ще влязат в научните документи.
А резултатите дадоха повод Кунчев да разкритикува приложението на теорията за стадния имунитет. Той каза, че тя си има своята роля, но просто не може да се отнесе към моментната реалност у нас: "Българското общество в много малък процент се е срещало с вируса. Ако чакаме да стигнем 70% и да достигнем общ и колективен имунитет, трябва да минат 2-3 години с този темп и ще платим висока цена в човешки животи". В епицентъра на световния ужас - Бергамо, аналогично изследване регистрирало 57% носители на антитела. В австрийски общини 5% от хората били с антитела. "Глупост" - с тази дума той контрира версията, че трябвало да приложим стратегията за стадния имунитет. Според него резултатите от тестването показват, че България е предприела правилен подход, а не да тръгва по шведски сценарий.
"Ситуацията никак не е лека! Ако ме питате какво следва – отровено казвам: не знам! Трудно е да кажа дали ще има нова вълна от коронавирус", коментира още Кунчев. Според него и занапред трябва да се спазват мерките за дистанция и дезинфекция. Но вече щяло да се разчита не толкова на разпореждания, а на личната отговорност у всеки един човек, което обаче имало несигурен ефект. "Ако не спазваме правилата, има много материал за изгаряне“, обобщи патетично той.