Медия без
политическа реклама

Фандъкова отказва да махне шумния трамвай при НДК

Преди година Столична община бе осъдена от живеещи в района, но решението е обжалвано на втора инстанция

18 Авг. 2023Обновена
Наднорменият шум и вибрациите от трамваите увреждат здравето на хората, се казваше в съдебното решение, с което Столична бе осъдена да спре движението им по локалното платно на бул. "Скобелев".
Фейсбук страница Тринмо
Наднорменият шум и вибрациите от трамваите увреждат здравето на хората, се казваше в съдебното решение, с което Столична бе осъдена да спре движението им по локалното платно на бул. "Скобелев".

Столична община е обжалвала решението на Софийски градски съд от август 2022 г. в срок до една година да спре движението на трамваите по локалното платно на бул.“Ген. М. Скобелев“ в участъка от бул. „Витоша” до "Петте кьошета”. Както "Сега" писа, СГС постанови, че трамвайното трасе е твърде близо до сградите и преминаващите по него мотриси вдигат наднормен шум и хората в района живеят в нездравословна среда. Днес обаче, когато се навършва година от решението на СГС, кметът Йорданка Фандъкова поясни, че то не е окончателно, тъй като е обжалвано пред по-горната инстанция - Апелативен съд - София. "Даденият от съда срок за бул."Ген. М. Скобелев" още не тече, защото няма влязло в сила окончателно съдебно решение. Следващото дело е насрочено за ноември и едва след окончателно произнасяне, ако съдът на втора инстанция препотвърди срока, той ще започне да тече". Фандъкова не каза с какви мотиви общината е оспорила решението на СГС и по този начин е удължила времето, в което шумните трамваи ще минават на метри от сградите в района.    

В решението на СГС, което Столична община е оспорила, се казваше: "По безспорен начин бе доказано наличието на наднормен шум и вибрации в жилищата, намиращи се в процесния участък. От приетата комплексна медико - психологическа експертиза безспорно се установи, че продължителните наднормени нива оказват неблагоприятно въздействие върху организмите на изложените на шум лица. Тези отрицателни въздействия водят до повишаване на общата заболеваемост в следствие на понижената имунна защита на организма. Установи се, че по-високите нива на шум и вибрации водят до отделяне на по-голямо количество стресогенни хормони. Вещото лице – специалист невролог, обоснова, че тези стресогенни хормони оказват влияние на всички видове функции в организма, особено когато този ефект се кумулира. Вещото лице психолог от своя страна изясни, че шумът и вибрациите, когато са над нормата, повлияват негативно на съня, както и че при невъзможност човек да се възстанови чрез нощен сън, това несъмнено се отразява на живота му цялостно".

Делото срещу Столична община започна през 2017 г. по иск на 7 души, към които впоследствие се присъединиха още 11. Ищците напомниха, че това трасе е факт от 2010 г. във връзка с изграждането на втория диаметър на софийското метро, и че решението тогава е то да е временно. Според обещанията на общината движението на трамваите в зоната трябваше да бъде преустановено още през 2013 г. Десет години по-късно става ясно, че със съдебни хватки кметът на София иска да си осигури още време. 

В края на август м.г. кметството обяви обществена поръчка за изместването на трамвайната линия от локалното платно на бул.“Ген. М.Скобелев“. Този конкурс е на стойност 17,5 млн. лв. без ДДС и е част от по-голяма процедура за общо 61 млн. без ДДС, в която влизат още два големи обекта в София. По отношение на тунела при НДК се предвиждаше срокът за приключване на строителството да е 420 дни. Крайният срок за кандидатстване бе 26 септември м.г., но и досега от "Московска" 33 не са обявила коя фирма е избрана да извърши ремонта и кога най-после той ще започне.    

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

бул. "Скобелев", НДК

Още по темата