Фондация „Христо Ботйов“ продължава издирването на гробното място на поета и революционер Христо Ботев. Това съобщи във Варна нейният председател Боян Ботйов, който участва в Националната ученическа конференция „Завещаната ни свобода“, която се провежда в града.
"С колеги от различни институции опитваме да установим гробното място на Христо Ботев в местността Манастирски дол във Врачанския Балкан, но все още не могат да се дадат повече сведения, защото трябва да се намерят веществени доказателства - заяви Ботйов, цитиран от БТА. - Засега проучванията са базирани на спомени на овчари, които са давали сведения за четата на Ботев и тези сведения са били записвани".
Христо Ботев загива във Врачанския Балкан на 20 май (1 юни по нов стил) 1876 г. едва на 28-годишна възраст, прострелян след края на поредно сражение между неговата чета и турската потеря. Според Ботйов, данните, с които разполага историческата наука, сочат неоспоримо, че спрямо войводата не е извършено предателство, а черкезин го е прострелял смъртоносно. След смъртта на Ботев, тялото му първоначално е оставено непогребано, а след откриването му на следващия ден, главата му е отрязана от османците и е изложена на площада във Враца.
Фондацията съществува от 30 години и сред настоящите ѝ дейности е и превеждането на Ботевото творчество на различни езици. Преди пандемията от COVID-19 е бил изработен българо-английски вариант, но сега всичко е по-трудно финансово, сподели Ботйов. Заради промените в държавното управление и политическата нестабилност, от фондацията смятат, че не е удачно да търсят в момента парична подкрепа, каза още той и сподели, че отделни министерства са им оказвали помощ през годините.
Фондация „Христо Ботйов“ е за седма година партньор в организацията на Националната ученическа конференция и Националния ученически конкурс за историческа памет „Будител” във Варна.