Медия без
политическа реклама

Ген.Събев: Ставаме смешни, като отказваме помощ от НАТО

12 Март 2022
EPA/БГНЕС

България, като съюзна държава от НАТО, е с гарантирана сигурност и отбрана, но нашият национален принос и отбранителен капацитет не е на нивото, което се очаква от една страна-член на алианса. България има сериозен проблем с оперативната съвместимост, която е ключов стандарт и условие, за да може нашите военни формирования да действат съвместно в съюзни бойни операции. Отказът да поискаме съюзна многонационална батальонна група е неправилен подход. Всички страни от НАТО на източния фланг приеха такива групи, с изключение на България, с което тя се превърна в негативен пример. Това казва в интервю за БГНЕС генерал-майор от запаса Съби Събев. Той е първият национален военен представител на България в главната квартира на НАТО след приемането на страната ни в алианса.

„България, като съюзна държава от НАТО, е с гарантирана сигурност и отбрана. Нашият национален принос и отбранителен капацитет не е на нивото, което се очаква от една страна-членка на Северноатлантическия договор. Имам предвид отбранителните способности на страната, приноса към колективните способности на НАТО“, казва ген. Събев.

Той отбелязва, че способностите на нашата армия са силно ограничени и най-важното не са съвременни.

„В голямата си част те не са съвместими с останалите страни-членки на алианса. Един пример. Ако в един регионален конфликт се наложи НАТО да ни отбранява, нашите самолети, които имаме, не трябва да излитат, защото тяхната система за опознаване не е по съюзния стандарт и следователно самолетите ще бъдат възприемани като вражески. И за да не бъдат свалени, трябва да стоят на земята“, съобщи ген. Събев.

Военният експерт посочи, че и в други отношения ние имаме сериозен проблем с оперативна съвместимост, която е ключов стандарт и условие, за да може нашите военни формирования да действат съвместно в съюзни бойни операции. „В мироопазващи операции могат да участват и са участвали, но във военни операции нещата стоят по друг начин. Тук не сме готови“.

„След приемането ни в алианса нашият политически елит се успокои, че страната е член на НАТО и има колективна сигурност и отбрана и че не е необходимо да инвестираме толкова в армията, за да развиваме нейните способности. Това се оказа съвсем погрешно“, подчертава ген. Събев.

Той отбелязва, че от НАТО много ясно са ни давали да разберем, че трябва да се прави много повече, за да сме оперативно съвместими. За целта трябва да подменим основните бойни системи. Например, за ВВС това са бойни самолети, вертолети и всички летателни апарати, които да могат да функционират в една оперативна среда, което не се е случило. Забавено е превъоръжаването на сухопътните сили. Във ВМС също бяха направени несполучливи опити. „Слава Богу, че успяхме да сключим договор за 8 самолета Ф-16 Блок 70, но ни трябват минимум 16“, казва ген. Събев, добавяйки, че една стандартна ескадрила е от 18 самолета.

Той припомня, че трябва да изградим една механизирана бригада за нуждите на колективната отбрана. Тя трябва да разполага със съвременни бронирани машини, които да отговарят на определени технически стандарти. Това се отнася и до артилерията, ПВО системите, радиолокационната система и др.

„Едно правителство с мандат от 4 години трудно може да реши всички тези натрупали се проблеми. Те трябваше да започнат да се решават още през 2004 г., най-късно през 2005 г. И сега след 15 години щяхме да сме ги решили“, отбелязва ген. Събев.

Той припомни, че в тази кризисна ситуация, създадена от нахлуването на Русия в Украйна, НАТО прие решение за засилване на съюзното предно присъствие в държавите от източния фланг, които са на границите на този конфликт.

„Някой друг трябва да дойде и да усили България, а не тя да изгражда някакви способности сама да се усилва. Българските отбранително способности са известни – те са недостатъчни. Тези съюзни батальони, които идват в източните държави, са напълно екипирани и подготвени по всички стандарти на НАТО. Те могат да бъдат използвани веднага, ако се наложи. Най-важното, те демонстрират съюзната солидарност и ангажименти на останалите съюзни държави от НАТО към сигурността, отбраната и независимостта на нашата страна. И не само на нашата. Румъния, Полша, балтийските държави приеха. За съжаление, България е негативният пример в това отношение“, подчерта ген. Събев.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Съби Събев, НАТО, батальон

Още по темата