Медия без
политическа реклама

Само “Възраждане” от опозицията получи парламентарна комисия

Бойко Борисов пак оглави комисията за външна политика, а Фандъкова ще му е заместник

22 Яну. 2025Обновена
Илияна Димитрова

След сформирането на новото управляващо мнозинство в лицето на ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН и ДПС-ДПС парламентът най-накрая разпредели председателските и зам.-председателските места в парламентарните комисии. 

Управляващото мнозинство се сдоби с ръководни постове и даде на опозицията някои зам.-председателски места. Единствено "Възраждане" от противниците на управлението получи председателско място, след като ИТН го преотстъпи.

Любопитно е, че както по времето на сглобката, така и сега лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов оглави комисията за външна политика. Той обаче така и не е ръководил заседание. Йорданка Фандъкова пък беше избрана за негов заместник. 

Начело на комисията по конституционни и правни въпроси беше избрана Анна Александрова от ГЕРБ-СДС, комисията по икономическа политика и иновации отиде при Петър Кънев от БСП, комисията по енергетика - при Павела Митова от ИТН, комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление ще бъде оглавена от Николай Нанков от ГЕРБ-СДС, комисията по бюджет и финанси - от Делян Добрев от ГЕРБ-СДС, а комисията по въпросите на Европейския съюз – от Димитър Гърдев от ИТН.

Отстъпка

Интересен ход предприеха от ИТН, като отстъпиха председателското място на "Възраждане" в комисията за българите в чужбина. От парламентарната трибуна зам.-шефът на ИТН Тошко Йорданов заяви, че комисията е трябвало да бъде за тях, но са решили да я дадат на "Възраждане". Йорданов обаче предупреди, че с това и приключват отношенията на ИТН с националистите. "Нашето усещане за ситуацията е такова и ще постъпим по този начин", каза той.

На тези думи веднага скочи депутатът от ПП-ДБ Явор Божанков, който призова ГЕРБ да не гласуват за ''проруската партия "Възраждане". А Деница Сачева му отговори, че герберите ще се съгласят с желанието на коалиционния им партньор. Нещо повече, тя заяви, че верните на Ахмед Доган депутати са поискали да дадат и на ПП-ДБ да ръководят комисия, но те отказали.

Работата на комисиите бе блокирана почти три месеца, тъй като през това време се водеха преговорите за съставяне на правителство. За това време депутатите успяха да сформират единствено бюджетна комисия заради разглеждането на бюджетния закон и правна комисия заради промените в ЗСВ. И в двете комисии обаче председателите се избираха на ротационен принцип от шефа на парламента Наталия Киселова.

Вчера политическите сили, участващи в управляващото мнозинство, са обсъдили председателските места в комисиите и са постигнали съгласие. Това се случи на първото заседание на така наречения съвет за съвместно управление. В него влизат по трима представители на ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН, а "Демокрация, права и свободи- ДПС" имат двама представители. Заседанията на този комитет ще бъдат затворени за журналисти, а резултатите им ще бъдат оповестявани чрез партийните централи.

Днес сутринта опозицията отправи остри критики към евентуалното разпределение на председателските места на комисиите. По думите на бившия премиер и настоящ депутат от ПП-ДБ Николай Денков от днешния председателски съвет е станало ясно, че  партиите, които съставят кабинета, са си разпределили председателските и зам.-председателските места. И партиите в опозицията са поставени пред свършен факт - разпределят си каквото е останало", заяви Николай Денков.

Деница Сачева от ГЕРБ-СДС заяви, че по време на съвета за съвместно управление е било взето решение опозицията да получи зам.-председателските места. И упрекна противниците на управлението, че се интересуват единствено от това оя комисия да председателстват. "Има комисии, които имат да вършат изключително сложна работа. Там ние не можем да допуснем активен саботаж от опозиция, която не иска да носи отговорност", каза тя.

Според Сачева председателят на ДПС-НН Делян Пеевски ''се очертава като лидер на опозицията''.

Най-много комисии получиха ГЕРБ-СДС - общо 11. БСП оглави 4 комисии, както и ИТН. А ДПС-Доган получи цели пет председателски места:

Комисия по бюджет и финанси – Делян Добрев 

Комисия по конституционни и правни въпроси – Анна Александрова 

Комисия по отбрана – Христо Гаджев 

Комисия по външна политика –  Бойко Борисов;

Комисия за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специални разузнавателни средства – Христо Терзийски  бе избран за ротационен председател

Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред – Маноил Манев 

Комисията по здравеопазване ще се оглави от Костадин Ангелов

Комисия по труда и социалната политика – Деница Сачева 

Комисия по регионална политика – Николай Нанков 

Комисия за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество – Росица Кирова 

Комисия по правата на човека и вероизповеданията – Красимир Събев от ГЕРБ

 

БСП 

Комисия по икономическа политика и иновации – Петър Кънев

Комисия по превенция и противодействие на корупцията – Мая Димитрова

Комисия по транспорт и съобщения – Кирил Добрев

Комисия по въпросите на младежта и спорта – Габриел Вълков

 

ИТН

Комисия по енергетика – Павела Митова

Комисия по европейските въпроси – Димитър Гърдев

Комисия по образованието и науката – Андрей Чорбанов

Комисия по културата и медиите – Тошко Йорданов

 

ДПС-ДПС

Комисия по околната среда и водите – Джевдет Чакъров

Комисия по земеделието – Севим Али

Комисия по електронно управление и информационни технологии – Левент Мемиш

Комисия по туризъм – Танер Али

Комисия по демографската политика, децата и семейството – Хасан Адемов

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата