Медия без
политическа реклама

Правната комисия прие промените срещу избора на Сарафов

Не е ясно обаче дали корекциите в закона ще бъдат придвижени достатъчно бързо, за да спрат процедурата

07 Яну. 2025Обновена
Според президента Румен Радев този състав на ВСС не трябва да избира главен прокурор и то в състезание само с един кандидат.
БГНЕС
Според президента Румен Радев този състав на ВСС не трябва да избира главен прокурор и то в състезание само с един кандидат.

Правната комисия в парламента прие на първо четене три проекта за промени в Закона за съдебната власт (на "Възраждане", ПП-ДБ и ИТН), сред които има и текстове, които биха спрели процедурата за избор на главен прокурор. Въпросната процедура е в много напреднала фаза. Изборът във Висшия съдебен съвет е насрочен за следващия четвъртък, а и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов е единствен кандидат за поста.

За да имат ефект, промените трябва да се движат по много бърза писта. "Настоящият състав на Висшия съдебен съвет нееднократно е демонстрирал зависимости и е подвластен на актуалната политическа конюнктура. Затова в тази ситуация и особено при изтекъл мандат на ВСС и само при една кандидатура, не този състав трябва да избира главен прокурор", коментира вчера президентът Румен Радев, с чийто указ трябва да завърши процедурата по избор на главен прокурор. Той има право на вето, но само веднъж. Ако ВСС му върне същия избор, той не може да направи друго, освен да подпише.

За да критикува предложенията изборът на Сарафов да бъде спрян с промени в ЗСВ, в правната комисия дойде лично служебната правосъдна министърка Мария Павлова. Преда да стане министър, тя беше заместничка на Сарафов.

"Съдебната система се реформира от 30 години и всяка следваща реформа е по-лоша от предишните. Промените се правят на парче и набързо", обърна се към депутатите тя. И обясни, че не може с мерки, които противоречат на закона и Конституцията да се решават обществените нагласи. "Процедурата не приключва на 16 януари. Нищо няма да решите с това бързане. Ще създадете още по-голям проблем", посочи емоционално Павлова.

Тепърва правната комисия трябва да изготви доклада за днешното си заседание. Едва когато той е готов, промените може да бъдат придвижени към пленарната зала за първо четене, а след това и за второ четене от зала и комисия. 

В началото на заседанието, свикано уж заради ЗСВ, с гласовете на ГЕРБ, ДПС - Ново начало и ИТН парламентарната правна комисия пререди дневния си ред и изтласка като трета точка разглеждането промените, приемането на които би блокирало избора на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов за титуляр на поста. 

Пререждането на ЗСВ започна по предложение на ИТН. Става дума за пет законопроекта - на "Възраждане", на ИТН, на БСП, на ДБ и на ПП. Александър Рашев (ИТН) се аргументира с това, че лидерът на партията Слави Трифонов е поел ангажимент за подкрепа за декларацията за санитарен кордон около Делян Пеевски и промените в ЗСВ. Но пък лидерите на ПП-ДБ обещали промени в изборното законодателство. И двата законопроекта трябвало да вървят паралелно. Не стана ясно защо да не могат да вървят паралелно в обратен ред - първо ЗСВ, после ИК.

После пък от ГЕРБ предложиха в дневния ред преди ЗСВ да бъдат вмъкнати и промени в Закона за вероизповеданията. И това се случи.

От "Възраждане" обърнаха внимание, че включването на допълнителните точки в дневния ред на комисията цели докладът от заседанието ѝ да не бъде завършен до утре. Има опасност и в един момент кворумът да падне и дневният ред да не може да бъде довършен.

В крайна сметка обаче по-малко от три часа след началото на заседанието депутатите вече бяха приели на първо четене всички проекти за промени в ИК, за вероизповеданията, и ЗСВ.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата