ГЕРБ и лявата коалиция около БСП се събраха днес за политически разговори, а тръгнаха да се договарят за популистки икономически гафове.
Бойко Борисов започна лидерските си срещи с обединената левица, а оттам се роди идеята либерализацията на цените на тока за домакинствата да бъде отложена с още две години. Идеята е пълна демагогия, защото не може цените за бита да се регулират и субсидират за вечни времена, но освен това повлича и друг проблем - без тази реформа България няма да получи следващо плащане по многомилиардния План за възстановяване и устойчивост (ПВУ), финансиран от ЕС.
Новината дойде след лидерската среща без никакви подробности. От левицата само обявиха, че необходимостта от отлагане на либерализацията на тока за бита за две години била срещнала подкрепа от страна на ГЕРБ. След края на срещите герберският лидер Бойко Борисов заяви, че либерализацията трябва да се отмени, въпреки всички закони, които са прието досега, защото в противен случай ще скочат цените за битовия потребител.
Припомняме, че през октомври 2023 г. Народното събрание набързо гласува доста спорни промени в Закона за енергетиката, които трябваше да дадат старт на поетапна либерализация на пазара на ток за домакинствата - от 1 юли 2024 г. да се освободят цените на едро на тока за бита, а от 1 януари 2026 г. - и крайните цени за домакинствата. Тогава депутатът от ГЕРБ Делян Добрев призова останалите депутати да подкрепят промените, въпреки многото неясноти, само и само да не изпуснем второто плащане по ПВУ, тъй като страната ни е поела ангажимент за либерализация на пазара на ток за бита по този план. Президентът Румен Радев наложи вето на тези законови поправки, но парламентът преодоля ветото с уговорката, че ще пренапишат наново промените в Закона за енергетиката. В крайна сметка нищо подобно не се случи. Чисто предизборно, три седмици преди 1 юли 2024 г. Народното събрание с гласовете на ГЕРБ, БСП, ДПС, и ИТН отложи първия етап на реформата за 1 юли 2025 г., като бе запазена без промяна датата за същинското освобождаване на цената на тока за домакинствата - 1 януари 2026 г. Сега става ясно, че ГЕРБ и БСП искат да отлагане с още две години.
По време на срещата социалистите поставили няколко основни теми, а именно Бюджет 2025 и опасностите пред финансовата стабилност на държавата, както и необходимостта от гарантиране на социалните права на българите.
Председателят на БСП Атанас Зафиров подчерта, разговорът с ГЕРБ е бил за политики, а не "среща по преговорен процес за съставяне на правителство".
Совалки
В срещите на лидерско ниво заедно с Борисов участват Рая Назарян и Росен Желязков.
Противно на очакванията разговорите не започнаха с втората по големина парламентарна група ПП-ДБ, а с БСП и ИТН. Вчера Борисов заяви, че в зависимост от резултатите от срещите с БСП и ИТН ще се вземе решение за среща с ПП-ДБ.
По-рано днес единият от съпредседателите на ПП-ДБ Атанас Атанасов заяви за "Нова телевизия", че партията е получила покана от ГЕРБ, но е имало и условия. "В писмото, което г-н Борисов изпрати до Николай Денков във вторник се посочва, че "ГЕРБ-СДС е в готовност за разговор по законодателните приоритети в първите три месеца на работата на 51-вото НС, но такава среща бихме могли да проведем, след като бъде избран председател на парламента". Изберете си го тогава и ще проведем среща", каза Атанасов.
Втората среща за деня беше с ИТН. Зам.-председателят на партията Тошко Йорданов заяви, че е изненадан, че разговорът е бил с тях, защото, за да има мнозинство, е необходимо среща да се проведе с втората политическа сила - ПП-ДБ. "Не би могло да произтече нещо, ако нямат договорка и разбирателство с вторите", каза Йорданов.
На въпрос дали, ако Борисов оттегли заявката си да бъде премиер, ИТН ще подкрепи кабинет, Йорданов заяви, че кабинетът няма да е само на ГЕРБ, а ще бъде подкрепен от няколко партии.
А по отношение на това какво са си говорили ИТН и ГЕРБ, зам.-шефът на ИТН заяви, че разговорът е бил за икономическото състояние на страната. "Финансите са в ужасно състояние след бюджетите на Асен Василев. Що се отнася до икономически програми и към това, че страната трябва да върви към балансиран бюджет и да се спре харчене и взимане на заеми. Не е говорено за някакъв състав за кабинет", отбеляза Йорданов и допълни, че те си имат заявени идеи, които се разминават с техните по отношение на това кой да е премиер и това няма да се промени.
Край
След края на срещите Борисов обобщи, че е видял повече сходства с ИТН, отколкото с БСП. Той обаче подчерта, че със сценаристите на Слави Трифонов имат разминаване по отношение на ръководните позиции - кой да е премиер и кой да застане начело на парламента. ИТН държат на идеята, че заради провала на избор на шеф на НС, като компромисен вариант начело трябва да застане най-възрастният депутат. Това е Силви Кирилов, който е от ИТН.
По отношение на това, че Борисов се съгласи с условието на ПП-ДБ да не управлява с хората на Делян Пеевски, на Доган, "Възраждане" и МЕЧ, той заяви, че търси компромис. ''За ПП нищо не е достатъчно, ако не е тяхно", отсече Борисов. И повтори, че ще им определи час за среща, когато има за какво да говорят, а вчерашните разговори, които коалицията проведе с партиите, Борисов окачестви като "преповтаряне на нови и стари предизборни обещания".