Медия без
политическа реклама

ГЕРБ и ПП се сблъскаха за регулаторите

Борисов и Атанасов влязоха в нелеп спор - кой на кого е "ритнал вратата"

12 Февр. 2025Обновена
Лена Бориславова
Илияна Димитрова
Лена Бориславова

В пореден сблъсък влязоха ГЕРБ-СДС и ПП заради предстоящото избиране на новите състави на държавните органи с изтекли мандати.

Сутринта депутати от ПП критикуваха управляващите, че процедурите, които са предложили, са с прекалено кратки срокове, и предположиха, че това цели да се избегне общественото обсъждане на бъдещите кандидати за постовете. Според Васил Пандов мнозинството планира "хората, които досега са били на Пеевски и Борисов, да бъдат заменени с други техни хора, които по същия неефективен начин да отстояват контрола в държавата". По думите му, ако избраните в миналото от герберите регулатори си вършеха работата, сега нямаше да има инициативи за бойкот на магазините заради цените на хранителните стоки.

Колегата му Лена Бориславова напомни, че няма започната процедура за избор на нови членове на Комисията за противодействие на корупцията (КПК), въпреки че техните мандати също са изтекли. Тя обвини настоящия шеф на комисията Антон Славчев, че "помага на г-н Пеевски и обслужва г-н Борисов", а КПК като цяло "действа по политически поръчения".

Бойко Борисов с народни поговорки

Малко по-късно лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов ядосано заяви, че докато са управлявали заедно с ПП-ДБ, сроковете по процедурите били по едва 3 дни, а сега при 7-дневни срокове бившите му партньори недоволствали.

"Дано в родословното дърво на Иван Иванов има столетници, защото сигурно още 10-20 години ще изкара на този пост", каза иронично той, като говореше за шефа на енергийния регулатор КЕВР Иван Иванов. Борисов се оплака, че разговарял със "сериозни хора", на които предлагал да се кандидатират за членове на Висшия съдебен съвет (ВСС), но те отказвали, защото "не искат да си цапат имената".

После си припомни за репликата на Атанас Атанасов от ДБ, че може с ритник да затворят вратата към ГЕРБ-СДС, и ядосано обеща: "Ще търсим други партии, тези с ритниците – не!" Добави и една поговорка: "Който не целува попа, целува кръста."

Атанас Атанасов се обяснява за "ритника"

Нещата станаха съвсем нелепи, когато Атанасов реши да му отговори. Не за друго, а за "ритника". "Ние му ритнахме вратата, защото не искаме да му целуваме ръката", обясни съвсем сериозно лидерът на ДСБ пред журналистите.

След това нападна Борисов, че прекратил преговорите с ДБ за правителство, които водиха заедно в началото на този парламент (на които ДБ отказа да подкрепи премиер, излъчен от герберите - бел.а.). А за лидера на ДПС-НН увери: "С Пеевски нямаме никакви отношения."

И други забележки

Пред медиите депутатът от ГЕРБ-СДС и бивш председател на парламента Рая Назарян посочи, че 7-дневните срокове се отнасяли само за внасяне на кандидатури, а самите процедури, които ще приключат с избора, са много дълги. Като пример даде избора на членове на ВСС, който по нейните думи ще приключи към края на месец май. Според Назарян със съпротивата си ПП-ДБ всъщност показват, че "са съгласни да останат в същия състав институциите, за които те твърдят, че не работят".

Делян Пеевски, когото ПП-ДБ обвиняват, че скрито влияе на процедурите, пък сериозно обяви пред парламентарните репортери, че когато вземе властта, ще отмени всички процедури за избор, направени от това Народно събрание.

Радостин Василев, лидерът на МЕЧ, заяви, че неговата партия няма да подкрепя предложения за регулаторите, нито ще участва в гласуванията. Той предрече трус в управляващата коалиция - очакването му е, че ДПС-ДПС ще напусне, тъй като са излъгани от ГЕРБ-СДС, че няма да управляват заедно с Пеевски.

Първи стъпки

Днес Народното събрание одобри процедурата, по която ще се избират следващите членове на КЕВР. Това стана след дълги раздори, които повториха в по-разширен вид задочните словесни сблъсъци от по-рано днес. Общо-взето, всички бяха срещу ПП-ДБ. Накрая процедурните правила бяха приети с гласовете на 109 депутати от управляващото мнозинство, 75 бяха против - "Възраждане", ДПС-НН и МЕЧ, а 28 от ПП-ДБ се въздържаха. Номинациите за председател и двама членове на КЕВР могат да се внасят в 7-дневен срок от приемането на правилата - с други думи, до една седмица, считано от днес.

След това беше гласувана и одобрена процедурата за избор на управител на НЗОК. И тя беше подкрепена само от управляващите със 115 гласа, а 101 депутати от ПП-ДБ, "Възраждане", ДПС-НН и МЕЧ се противопоставиха. Срокът за предложения също е 7-дневен.

Последно за днешния ден беше разгледана и одобрена процедурата за избор на конституционен съдия от квотата на Народното събрание. Различното този път беше, че към гласовете на управляващото мнозинство се присъединиха двама депутати от ПП-ДБ. Според одобрените правила предложения за кандидати могат да се правят в 14-дневен срок, считано от днес.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата