Медия без
политическа реклама

Гешев: Наглост е да искаш промени за прокуратурата

Главният прокурор се вбеси на адвокатите, които предлагат изменения в конституцията

27 Февр. 2020
ПРБ

Главният прокурор Иван Гешев се ядоса на Фондация "Български адвокати за правата на човека", която излезе със становище във връзка с правомощията на прокуратурата. В него се твърди, че "прокуратурата продължава да осъществява широки квази-съдебни правомощия и „привременно правосъдие”, с което нерядко се засягат и основни права на гражданите". Адвокатите допълват, че "част от дефектите, установени в осъдителните решения на ЕСПЧ, биха могли да бъдат преодолени чрез изменения в Конституцията и закона, с които да се наложи ефективен съдебен контрол върху действията и бездействията на прокуратурата".

"Кратката дума е наглост. Защото това е все едно прокуратурата да иска промени в закона", отговори Гешев на становището и добави: "Адвокати на подсъдими и осъдени престъпници искат промени в дейността на прокуратурата. Аз разбирам, че много хора имат интерес от слаба прокуратура, но това не го искат хората". Факт е обаче, че именно главният прокурор само преди седмица посъветва политиците да променят основния закон, за да няма давност за престъпления, свързани с приватизацията. "За да има справедливост за хора, които са извършили престъпление, трябва да си свършат своята работа и политиците. Да извършат съответните промени в конституцията", каза наскоро той.

Иван Гешев е на мнение, че адвокатите "искат това, което се случва в последните месеци спрямо най-богатите в държавата и битовата престъпност, да спре". "Най-сигурният начин е със законодателни промени, които да блокират дейността на прокуратурата. Това е в интерес на техните проксита или говорители, но не е в интерес на хората", уточни главният прокурор, цитиран от "Дарик нюз".

По негови думи "има една гранична линия - от едната страна са интересите на хората, от другата на престъпниците и олигарсите". Гешев отбеляза още, че не знае какво точно иска президентът и "каква е целта на тези събеседвания", които се водят в президентството за промени в конституцията.

ПОЗИЦИЯ

Пленумът на Висшия съдебен съвет изпраща становище до Конституционния съд във връзка с питането на управляващите дали главният прокурор може да намесва в проверките на подчинените му, когато те са насочени лично срещу него. "Конституционните правомощия на главния прокурор за надзор за законност и методическо ръководство върху всички обвинители, не включва и не предполагат негова намеса в проверките, разследванията и т.н. срещу самия него", пише в позицията на съдебните кадровици. Тя беше приета с 12 гласа "за" срещу 2 против.

Несъгласни останаха само съдиите Атанаска Дишева и Олга Керелска. "Ако твърдяното е действителният смисъл на конституционния текст, защо Европейският съд по правата на човека прие, че няма ефективен механизъм за разследване срещу главния прокурор по делото „Колеви“? Даването на първия отговор би означавало или ревизиране на това решение или отказ да го изпълним. И ще презюмира винаги законосъобразност и добросъвестност на действията на главния прокурор", аргументира се Дишева, цитирана от "Де факто".

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата