Демонстрациите и напоителните обяснения не успяват да убедят гражданите, че властите предприемат адекватни мерки срещу разпространение на коронавируса у нас. Днес сформираният преди ден кризисен щаб се зае да разяснява дейността си на населението в опит да внесе спокойствие в растящата паника. Част от действията му обаче само наливат масло в огъня на съмненията, че не можем да се предпазим от заразата нито на сухопътните граници, нито на големите летища.
По границите
За пореден ден днес мерките на летище София са във фокуса на недоволството на пътниците. Първото сито за хора с висока температура е чак на гишетата за паспортен контрол, където са разположени термокамерите. Там хората, които се връщат от рискови дестинации са отпращани да попълнят декларации, в които посочват откъде идват, къде ще пребивават и телефон за връзка. Според Гранична полиция днес са прегледани 30 пътници от полета на Катарските авиолинии от Доха. Всички са били освободени, след като с тях e проведена беседа и всеки е попълнил декларация. Няма информация някой от пътниците да е имал симптоми на заболяване. Очевидци от същия полет обаче твърдят, че повечето хора са били освободени без да попълват декларации.
"И вчера четох в социалните мрежи как някой минал през летището пък нищо не видял, нищо не му било направено. Затова са термокамерите, за да не пречим на потока и да имаме поглед върху хората, докато те чакат за паспортния контрол", обясни тази сутрин главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. Гражданите обаче питат каква е ползата от това, след като всички хора вече са се смесили в общ поток, а и преминават през общата зала заедно със заминаващите. Същите въпроси повдигна и проведеното тази сутрин учение - именно след паспортния контрол всеки с температура над 37 градуса се извежда в изолатор, а оттам - в специално подготвените кабинети за прием на такива пациенти.
Още по-неясни са мерките по сухопътната ни граница, където няма термокамери и тепърва се очаква доставката им. До тяхното поставяне премиерът разпореди на всеки пътник да се мери температурата с безконтактен термометър. Единствено от ГКПП "Кап. Андреево" дойде вест, че лекари от Хасково са командировани да проверяват пътниците. В същото време през "Калотина" минават пълни автобуси от Италия. "Към настоящия момент на по-големите КПП-та има представители на здравното министерство. Служителите на МВР са оборудвани с лични предпазни средства - маски, ръкавици при работата с пътниците. Стремим се да не затрудняваме трафика", обяснява директорът на Гранична полиция Светлан Кичиков. Само през изтеклото денонощие през сухопътните граници на страната са минали над 35 000 души.
Под наблюдение
За момента няма нито едно лице, което да е дало положителна проба за коронавируса, каза Мутафчийски. Под карантина са поставени група завърнали се в Сливен от пътувания в континентален Китай, чиито проби тепърва ще се изследват. В Пловдив е била приета в болница и изследвана жена, прибрала се от Италия, чийто тест се е оказал отрицателен. В инфекциозна болница са поставени под карантина 4 човека, а в Медицинска академия - други двама. В инфекциозното отделение на болницата в Бургас е бил изолиран мъж заради съмнения за коронавирус. Той сам е потърсил помощ, тъй като се е почувствал зле, след като се завърнал от Северна Италия.
В Русе също се наблюдава 40-годишна жена, пребивавала в Италия и проявила симптоми на заболяване. Жената се върнала от Милано тази сутрин с оплаквания от кашлица и хрема, и веднага потърсила медицинска помощ. Изолирана е в инфекциозно отделение на университетска болница „Канев“. С жената са пътували още двама души, които нямат оплаквания. Това че няма висока температура е добър признак, че е възможно и да няма коронавирус, но не може да се каже преди да са излезли резултатите от взетите проби, коментираха лекуващите я лекари.
Какво предстои
Най-малко 100 термокамери, колкото са гишетата по граничните КПП-та, ще трябва да бъдат инсталирани, за да могат да бъдат откривани болните от коронавируса. Това стана ясно от изявление на ген. Венцислав Мутафчийски, който ръководи създадения от правителството кризисен щаб. Очакват се и допълнителни доставки на тестове. От резерва са осигурени достатъчно предпазни средства за медицинските екипи. Планира се още две лаборатории да започнат да правят диагностика на заболяването. "Ще направим всички усилия да увеличим малко възможностите за диагностика, откривайки вероятно още на две места - във Варна и Стара Загора вероятно, допълнителни лаборатории", обясни д-р Кунчев.
Презастраховане
Справка на летищата на Милано показва, че за разлика от "България Ер" повечето европейски авиокомпании продължават да обслужват полети от и към италианския град. Летищата Линате и Малпенса работят регулярно, пише на сайта на Малпенса. Без промяна осъществяват полетите си между София и Милано и "Райън еър" и "Уиз".
Вчера националният превозвач обяви, че прекратява полетите си от/до Милано до 27 март поради зачестилите случаи на коронавирус в Италия. "Сигурността и здравето на нашите пътници са от първостепенно значение за нас", посочват от авиокомпанията. Всички пътници по анулираните полети могат да поискат пълно възстановяване на сумата за самолетните си билети, както и да променят датата си на пътуване без да плащат такса. Допълнително всички пътници по полетите на "България Ер" до/от Милано в периода 29 март – 30 април също могат да отменят или променят пътуването си без глоба, при наличие на свободни места. При отказ да пътуват ще получат пълно възстановяване на сумата за закупените самолетни билети.
-----------------------------------------
От първо лице
Гражданите продължават да нямат доверие на мерките, които предприемат българските власти. Ето разказ на българин как е посрещнат днес на летище София:
Летище София, 11:30 часа, 25 февруари. Пристигам заедно с още стотици хора от Доха - един от огромните летищни хъбове - хората пристигат от Виетнам, Тайланд, Индонезия, Филипини и още и още.
Първо впечатление - никакви мерки за контрол - от ръкава на самолета ни пускат директно в човекопотока с останалите пътници, пристигащи и заминаващи.
Термо камери за телесна температура? Няма такова нещо... Лекарски екипи ли? Отново - не. Опашката за проверка на паспортите - връщат хора, идващи от “рискови” дестинации, за да попълнят декларации, че не са болни?!?!?
Всеки, изпратен да попълни декларация, се връща с обяснението, че са му казали - няма нужда, минавай.
Иначе, служителите на граничен контрол са екзалтирани от присъствието на медиите на летището днес - ще ги дават по телевизора довечера, голям кеф.
Истината - нулев контрол върху пътниците, ама наистина - НИЩО!
Пристигам от Филипините, където на пристанище, построено от нахвърляни камъни, и пристигащи лодки с по 5-10 души има по двама лекари, мери се температурата на всеки и се преглеждат пътуващите за симптоми на грип... Попълват се информационни карти с история на пътуването, телефони, адреси, имена...
Да не дава Господ някой носител на коронавируса да влезе в България, че ще приключим филма за нула време.
Иначе, имаме стабилност
От: D.N.
Същият полет през погледа на Гранична полиция:
Около 30 човека, пристигнали с полет от катарската столица Доха, са прегледани от здравните власти на летище София. Причината е, че са пристигнали от рискова дестинация. Всички са били освободени, след като с тях e проведена беседа и всеки е попълнил декларация. Няма информация някой от пътниците да е имал симптоми на заболяване. Информацията е на БНР. Всеки български гражданин, който пристига у нас, би трябвало да попълва специални формуляри - откъде идва, лични данни, телефон за връзка и къде ще прекара следващите 14 дни. Данните ще се съхраняват от здравното министерство.