Гърция и България се опасяват, че километричните опашки от автомобили по граничните пунктове, които се очакват да изчезнат заради влизането в Шенген и отпадането на граничния контрол, може да се появят на тол гишетата в южната ни съседка.
Притесненията са, че особено в летния период, тапите от ГКПП-ата ще се пренесат на първия пункт за тол такси в Гърция. Тогава дневно минават хиляди, а често и десетки хиляди коли, основно от България и Румъния. Всички те ще минават три тол пункта, които има от Кулата до Солун.
Затова и екип на NOVA е отишъл до административния център, от който се управлява магистрала „Егнатия Одос” в Гърция. Част от нея е и отсечката от Солун до „Кулата”, в която се намира тол пунктът на Промахон.
След приемането на България в Шенген през лятото трафикът към южната ни съседка се очаква да се увеличи. „Трафикът през тол пункта на Промахон се увеличава всяка година. Очакваме идното лято отново да има покачване. Но можем да го поемем и не предвиждаме да има проблеми”, заяви Константинос Кутсукос, директор на „Егнатия Одос”.
В Гърция имат план как да действат, ако тол пунктът се задръсти с автомобили. „В случаи, в които има условия за екстремен трафик, има възможност да започваме пропускане на хората свободно, без да плащат тол такси, защото не искаме да причиняваме на пътуващите големи закъснения. Това не е някакъв предварителен план, а нещо, което решаваме на момента, тогава, когато засечем екстремен трафик. Случвало се е досега. Възможно е да се случва отново", казва шефът на тол системата.
Решението за вдигане на бариерите се взима от компанията „Егнатия Одос”. "Има си процедура - наблюдаваме целия процес, както чрез отговорен човек на самия пункт, така и чрез системата ни в Солун”, подчерта Кутсукос. От думите му не стана ясно какво ще се прави, ако постоянно на тол гишетата се струпват хиляди коли, каквито са очакванията, както и по какъв начин ще се взимат парите на преминалите свободно автомобили при спешното вдигане на бариерите.
На тол пункта в момента има три гишета за плащане в брой и едно, през което се минава с така наречения „Егнатия пас”. „Нямаме план да разширяваме пункта за тол такси. Планът ни всъщност е друг - да увеличим електронното преминаване, тоест - трасетата с „Егнатия пас”’, заяви директорът.
Оказва се, че интересът на българи към електронното устройство за преминаване през тол пунктовете е огромен. „Хората от България, които вече имат „Егнатия пас”, са почти 8 000. Наред с това, от България имаме между 150 и 200 заявки на ден”, обясни Кутсукос. 8000 коли през лятото влизат вероятно за по-малко от половин ден.
В Центъра за обслужване в Солун екипът на NOVA разказва и показва как се е сдобил с устройство за преминаване. То е безплатно. Попълват се документи, създава се профил и след това в него се зареждат пари. Самото устройство се поставя на предния прозорец на автомобила, за да може да бъде отчетено и таксувано през системата.