Въпреки извънредното положение в страната и изявленията за все по-твърди мерки, които да ограничат струпванията на хора, особено в закрити помещения, църквите продължават да провеждат литургии. Десетки хора без никакви мерки за изолация и защита от зараза присъстват на служби, литургии и чествания в последните дни, показват кадри, публикувани на сайта на Софийската митрополия. Днес литургии за здраве ще има и в София, и в Габрово, където вече има доказани случаи на коронавирус.
От МВР обясниха пред "Сега", че към момента нямат правомощията да се намесят, тъй като в заповедта със забраните не са упоменати литургии и богослужения.
"Сега" изпрати още сутринта в неделя въпроси към премиера Бойко Борисов, както и до трима представители на Националния щаб за борба с коронавируса - на ръководителя на щаба ген. майор Венцислав Мутафчийски (чрез пиара му), д-р Тодор Кантарджиев и д-р Ангел Кунчев. Въпросите към тях бяха дали ще се предприемат мерки срещу струпването на много хора на едно място в храмовете, кога ще се случи това и дали изобщо има някаква комуникация на държавата с църквата по задълбочаващата се криза. Засега обаче не е върнат никакъв отговор от нито едно от споменатите лица, въпреки че само преди няколко часа Мутафчийски призова всички българи за "отговорност", защото сме поставени пред въпроса за "физическото си оцеляване" и да спазваме мерките по извънредното положение.
Докато правителството наложи строги ограничения за магазини, молове, ресторанти и пр., Светият Синод излезе с писмо, в което нареди животът в църквите да продължи по старому. В него се нареждаше всички храмове да останат отворени и в тях да се извършват определените богослужения. Свещениците бяха призовани да не отказват свето причастие на никого под предлог от страх от заразяване с коронавирус. "Светите Тайни не могат да бъдат преносители на зараза или каквато и да е болест, а са лекарство за телесно и душевно здраве", се изтъкваше в писмото, което предизвика масово недоволство.
Като единствени мерки бе разпоредено да се използват дезинфектанти, да се поддържа отлична хигиена, подовете да се почистват, иконите да се забърсват и столове, пейки и др. да се дезинфекцират на няколко часа. Болните се съветват "да избягват посещение на обществени богослужения, като се отдадат на молитва и коленопреклонение в своя дом, за да не станат проводник за заразяване на други вярващи". Вярващите са “посъветвани” да не пипат икони.
Но причастията продължават да се извършват с една обща сребърна лъжичка и църквата нямала намерение да променя традициите си.
В репортаж на bTV от храма „Александър Невски” се включи и депутатът Йордан Цонев. „Да, аз съм тук и ще взема причастие. Моята вяра ще ме пази”, заяви заместник-председателят на парламентарната група на ДПС, която подкрепи в петък въвеждането на извънредно положение в страната. На опашката след Йорданов се бе наредил и бившият министър на вътрешните работи в правителството на тройната коалиция Румен Петков, настоящ председател на партия Алтернатива за българско възраждане.
Впоследствие от Синода съобщиха, че заради епидемиологичната обстановка в страната литургиите от патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" ще се излъчват на официалната страница на Св. Синод във Facebook - https://bit.ly/33i5xYT.
За сравнение - Ватиканът затвори всички католически църкви в Рим в опит да ограничи разпространението на вируса. Дори литургиите за Великден ще бъдат без хора и ще се излъчват в Интернет.