Със забележителна бързина се движат опитите да се консолидират настоящи и бивши членове на БСП в ново ляво обединение – процес, който е стимулиран от все по-голямата вероятност от поредни предсрочни избори.
Зад всичко стоят висши партийни кадри на БСП – като Атанас Зафиров, Борислав Гуцанов и Кристиан Вигенин. Доскоро те подкрепяха Корнелия Нинова, но след нейната оставка като партиен лидер заради катастрофалните избори резултати, превзеха "Позитано" 20 и стартираха курс на сближение с леви политици, които по една или друга причина са враждували с БСП при ръководството на Нинова.
Първата крачка беше направена спрямо "Левицата". С коалицията, която събира партиите на бивши социалисти като Георги Първанов, Румен Петков и Татяна Дончева, новите шефове на "Позитано" 20 вече проведоха поредица от срещи. На 17 юли двете формации се договориха за изграждане на Политически съвет, който да "отработва механизми за сътрудничество и групи, подготвящи политическия документ на широката лява коалиция, организационната комуникация и взаимодействие по места и общата координация на публичните прояви".
А сега под крилото на БСП се завръща и Мая Манолова. Бившата социалистка разполага със собствена партия – "Изправи се България", която доскоро влизаше в "Левицата". За парламентарните избори на 9 юни обаче тя се отдели и участва в коалицията "Солидарна България", която не постигна особен резултат. На 18 юли Манолова проведе среща с временния председател на БСП Атанас Зафиров и шефа на червената парламентарна група Борислав Гуцанов, на която е обявила, че е необходимо "създаването на силен и отговорен ляв фронт, който да върне нормалното в България". Зафиров и Гуцанов са й обещали, че всички участници в новото ляво обединение ще бъдат третирани като равнопоставени.
По-късно Манолова каза пред bTV, че е получила обещание от водачите на БСП, че "безпринципната и братоубийствена война, която Корнелия Нинова водеше с президента Радев, ще приключи". Иначе казано, новият курс на столетницата ще позволи и сдобряване с държавния глава, който воюваше с Нинова (и в тази битка бившият лидер разполагаше с подкрепата на доскорошните си съратници - бел.а.). "Слагаме пред скоби и категорична линия срещу всякакви колаборации със статуквото в лицето на ГЕРБ и ДПС – никакво събиране с тях и никаква косвена, пряка и каквато и да е подкрепа", уточни Манолова.
Остава без отговор засега въпросът какво ще прави досегашната партньорка на Манолова в " Солидарна България" - общинският съветник в София Ваня Григорова. Миналия месец тя написа във Фейсбук, че не вижда с кого може да се обедини вляво. По думите й, БСП и "Левицата" са водили кампания срещу "Солидарна България". "Никой от тях дори не се опита да се извини, какво партньорство може да се очаква тук?", попита реторично Григорова. И добави: "Дефицит вляво има, но благодарение на три десетилетия отстъпление от лявото на видни партийни функционери, хората вече търсят не политика, не реални решения за ежедневните си проблеми, а магични фигури."
Очаква се новосъбралите се настоящи и бивши членове на БСП да обявят началото на обединението на 27 юли. Тогава ще се проведе традиционната червена сбирка на "Бузлуджа".
Търсене на саботьори
Вчера се обадиха по темата и от Градския съвет на БСП-София. Сега той отново е под контрола на Иван Таков, когото Корнелия Нинова се беше опитала да отстрани. В позиция от 19 юли от съвета доволно обявиха, че решенията на новото партийно ръководство "показват, че в Партията се връща колективното и уставното начало в процеса на формиране на политиките".
"Усилията на малка част от бившото ръководство да възпрепятства дейността на Партията по съдебен ред не са нищо друго, освен опит за саботаж. Няма да допуснем тези техни зловредни користни действия да ни отклонят от пътя, по който поехме на 15 юни (когато сегашното ръководство пое контрола над партията – бел.а.). Няма да се поддадем на провокации, нито на изкушението да действаме реваншистки. Нашата цел е да върнем вътрешнопартийния диалог, да постигнем обединение първо на Партията, а след това и на лявото в България", посочват хората на Таков.
Себе си те посочват като пример за възможностите за обединение на левите или – напомнят за коалицията, която създадоха за местните избори м.г., когато кандидатът им Ваня Григорова стигна до балотаж на кметския вот в София.
Другият глас
От лагера на Нинова смятат, че това, което се случва, е "опитомяване на БСП". "За мен ново ръководство няма – има старо ръководство, това са хората, които бяха до Нинова. Тя получаваше какви ли не обвинения за еднолично управление – е, днешното управление е двулично", заяви пред Евроком депутатът Иван Ченчев, който е един от лоялните на Нинова партийци.
"Мая Манолова с какво ще допринесе за лявото обединение, освен че да я видите водач на листа? Или другите, които работеха срещу БСП", попита реторично той.
Георги Свиленски - друг депутат, приближен до Нинова, се изказа скептично за новото обединение пред BG on Air. "На приказки това широко ляво обединение го слушам вече 3 години - на 1 май ние събрахме над 300 човека в Народното събрание пак за широко ляво обединение. И какво се получи - от 9 % на 7 %. Технически, медийно няма да стане - трябва да се стигне до сърцето на всеки избирател", обясни Свиленски. Той нападна Борислав Гуцанов, че доскоро е искал договорът с турската енергийна компания "Боташ" (сключен със съдействието на президента Радев - бел.а.) да бъде пратен в прокуратурата, а сега твърди, че държавният глава няма отношение.