Ще бъдат предприети повече от 15 спешни мерки за борба с домашното насилие, съобщи пред журналисти премиерът Николай Денков. „Почти всички мерки са на ниво Министерски съвет и министерства, изискващи координация между институциите. Има и такива, свързани с изменение на законодателството“, обясни той.
Премиерът даде за пример обсъжданата възможност да се прецизират текстовете в законодателството, свързани с ранните бракове сред малолетните деца. "Тъй като насилието няма да изчезне от само себе си, трябва да направим всичко по силите на държавата да намалим риска от него", посочи Денков.
Образователният министър Галин Цоков съобщи, че МОН стартира национална програма за подкрепа на личностното развитие. Амбицията на ведомството е тя да обхване не само училищата, но и детските градини. На областно ниво пък ще бъдат формирани екипи за медиация при конфликти, които ще помагат особено на деца, в чиито семейства има или е имало насилие. "Трябва да се осигури възможност за психологическа помощ за всяко дете", категоричен бе министър Цоков. Според него са нужни мерки и в посока развитието на емоционалната интелигентност на децата. Една от стъпките в тази посока е заснемането на филми, които показват как да се борим с насилието.
В същото време Министерството на труда и социалната политика ще разработи мрежа от специализирани услуги за възрастни и деца, които са жертва на насилие. „Необходимо е да има минимум по една такава услуга във всяка област на страната. Създаването им трябва да бъде включено в Националната карта на националните услуги, която се изготвя в момента и ще бъде готова до края на 2023 година", посочи заместник-министърът на труда и социалната политика Мая Василева.
По думите ѝ трябва да се подготви и Национална програма за превенция на насилието, в която да са заложени мерки за експертна подкрепа от психолози на служители на МВР при осъществяване на първи контакт с жертви на насилие с цел предотвратяване на кризата в нейния първоначален етап. Предвидено е и повишаване на експертизата на специалистите от Дирекцията за социално подпомагане, МВР и социалните услуги – чрез допълнителни обучения с цел оказване на адекватна подкрепа на пострадалите от насилие.
Заместник-министърът на вътрешните работи Ивелина Дундакова е категорична, че полицията е полагала големи усилия да се насърчават лицата, преживели домашно насилие, да докладват на компетентните органи за случилото се. „Така се гарантира, че на всички актове на насилие ще бъде обърнато съответното внимание. Към ГДНП вече е създаден сектор „Домашно насилие”, който да осъществява методическото ръководство между тези областни координатори”, добави тя.
Заместник-министърът на правосъдието Емил Дечев подчерта, че е предвидено създаването на Национална информационна система, в която ще се събират данни за всички случаи на домашно насилие.