Медия без
политическа реклама

"ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас" най-сетне ще плати данъци на хазната

Рафинерията „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“, която от години излиза на загуба и не плаща данъци на хазната, е излязла на печалба през 2021 година. Според подадения финансов отчет за годината дружеството е на печалба от 75,2 млн. лв. и ще плати данъци върху тях в размер на 7 млн. лв. Положителният резултат идва на фона на отчетена за 2020 година загуба от 508 млн. лв., като според отчета се дължи основно на новата схема, по която дружеството работи – на ишлеме.

Заради новата схема на работа на ишлеме тази година финансовият отчет на дружеството е много различен спрямо този от 2020 г. Според договора за процесинг, сключен с „ЛУКОЙЛ Бенелукс“ Б.В. Кралство Нидерландия от началото на 2021 г. „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ работи на ишлеме и преработва нефтена суровина, която не е негова собственост, а е собственост на регистрираната в Нидерландия компания. Така приходите на нашата рафинерия по линия на външните пазари са всъщност само приходи от такса за преработка на суровината.

Това е довело до много различна картина както на приходите, така и на разходите, защото суровината вече не се води собственост на компанията. Така приходите на „ЛУКУОЙЛ Нефтохим Бургас“ за 2021 година са в размер на 1.1 млрд. лв. при 2,9 млрд. лв. за 2020 година, като приходите от външни пазари са много малки. Много намаляват и разходите – защото няма разходи за  суровината. Така разходите падат от 3,5 на 1 млрд. лв. Общият резултат е печалба в края на годината и плащане на данък на държавата.

Според пост на депутата от „Демократична България“ Владислав Панев дружеството е предпочело да не си спестява данъка чрез възможността да приспадне загуби от предходни години, каквито съществуват. Като причина за отрицателните резултати на рафинерията назад в годините специалисти сочат използването на трансферно ценообразуване, при което дружеството в България трупа загуби, а печалбата се изнася. 

 

 

Както „Сега“ писа, в „ЛУКОЙЛ Нефтохим България“ бе разпоредена данъчна ревизия, която за периода 2009-2014 година доведе до увеличение на данъчния резултат с общо 519,5 млн. лв. Рафинерията не обжалва констатациите. През 2021 година е текла ревизия и за приходите по ЗКПО за 2015 година, която не е приключила към края на годината и резултатите още не са ясни. 

 

Още по темата: 

Директорът на НАП Румен Спецов даде тази вечер две надежди на българските граждани: че цената на горивата ще спадне и че "Лукойл" ща започне да плаща корпоративен данък на държавата.

 

Ключови думи:

ЛУКойл Нефтохим, данъци

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?