Борбата с коронавируса се води трудно в България, тъй като около 2 млн. българи смятат, че той не съществува, че всичко е измислено, заяви пред БНТ математикът на НОЩ проф. Николай Витанов. С тази група трябва да се работи със специални усилия, тя нараства и в момента.
Вирусът в България започна да се разпространява турболентно, след като преминахме прага от 500 случая на ден. Когато случаите минат 2000, ще говорим за "развита турболентност" - тогава в цялата страна разпространението ще е дифузно, обясни Витанов. Тогава здравната система ще започне да отказва, допълни професорът.
Витанов смята, че 4 на сто от населението, или 320 000 души, вече са срещнали вируса. Около 144 000 са в контакт с вируса в момента.
Засега няма проблем в училищата - коронавирусът не се разпространява масово там. Проблем обаче може да има с учителите, тъй като много от тях са в рискова възраст, обясни Витанов.
Най-важното в момента е да не се изпада в паника, мерките трябва да се спазват много стриктно – това коментира пред NOVA директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев по повод усложнената обстановка у нас и увеличения брой на заразени с коронавирус.
"Трябва да се въоръжим с търпение. За да се обърне тенденцията надолу, трябва да минат поне две седмици, при спазване на мерките", коментира той. Според него публичните събития и спортните мероприятия, на които не се спазват мерки, допринасят за повишаването на заболелите у нас.
"Ако бяха взети мерки да се носят маски през септември, когато имахме едно от най-малкото разпространение в Европа, нещата сега нямаше да са така драстични", коментира и директорът на Националния център по заразни и паразитни болести Тодор Кантарджиев пред БНР в неделя. Освен неспазването на мерките, другата причина за ръста в момента са влажният въздух и застудяването.
"Най-вредното са половинчати и ненавременни мерки. Някои европейски държави направиха тези грешки и браха плодовете на едно много силно разпространение", допълни той, но не каза дали мерките в България са такива. По думите му сега се цели процентно намаляване на броя на тежките случаи и на общия брой случаи, за да може да издържи системата на здравеопазването и да не се създава паника.
Кантарджиев подчерта, че малко заразявания стават на училище и на работа. Проблемът са сватби, кръщенета и други семейни тържества, както и местата, където се слуша силна музика и "се говори на ухо". Той се съгласи, че е за чудене защо маските на открито стават задължителни в някои случаи, а баровете остават отворени. "През септември дори колегите в болниците не носеха маски. Сега и противогази да сложим, до 14 дни няма да имаме даже и тенденция за намаляване на процента на случаите", посочи той.
Но допълни, че ситуацията може да се промени, ако хората са убедени в мерките и започнат да ги спазват - да носят маски, да спазват дистанция, да не се събират на семейни тържества и конференции, да не пътуват много. Тогава може до 14 дни случаите да започнат да намаляват. Но следващата седмица се очаква увеличаване.