България и Полша ще изпратят общ апел до производителя на ваксини "Пфайзер"/"БионТех", в който ще призоват за солидарност и разбиране към двете държави по отношение на доставките на ковид ваксини. Това се разбра след визита на полския здравен министър Адам Ниеджиелски у нас. Известно е, че България поде отпор в ЕС срещу договорите за продължаващи доставки на ваксини, които ще отидат на боклука, тъй като интересът към ваксиниране не беше голям даже през пандемията, а сега клони към нула - за изминалото денонощие например поставените дози са 69 за цялата страна. Полша бе първата, която я подкрепи, а впоследствие общо четири държави (заедно с Литва и Унгария) подписаха декларация със същата позиция.
"В отвореното писмо до "Пфайзер" ще излезем с призив да бъдат взети под внимание както общественото здраве, така и актуалната ситуация, в която България и Полша се намират – променена епидемична обстановка и допълнителна натовареност на здравните ни системи в контекста на войната в Украйна“, обясни Ниеджиелски на съвместна пресконференция с нашия здравен министър Асен Меджидиев.
Двете държави ще изпратят писмо и до председателя на ЕК Урсула фон ден Лайен, в което ще изложат позицията си, че не желаят да се присъединяват към ново предоговаряне на доставки за количества ваксини, за които предварително се знае, че ще бъдат бракувани. За самите преговори, които се водят на ниво ЕК с производителките на ваксини, се знае много малко официално. „В момента се правят опити за предоговаряне с въвеждане на такси, които ние трябва да платим – за ваксини, които въобще няма да бъдат произведени. Европейската комисия нарича тази такса гъвкавост, а всъщност говорим за разходването на огромен финансов ресурс. И България, и Полша категорично няма да подпишат документ с такъв текст“, коментира днес Меджидиев.
Меджидиев напомни, че само тази година България трябва да бракува близо 3 млн. дози, а отделно от тях други 650 хил. дози са със срок на годност януари-февруари 2024 г. Полша е изправена пред същите предизвикателства.