Министерството на отбраната предлага промени в закона, с които драстично да се вдигне пределната възраст за постъпване в армията. Към момента за войници и матроси тя е 28 години, а след измененията тя ще стане 40. В доклада на военния министър Красимир Карачанов към законопроекта се посочва, че това се прави "с цел намаляване и преодоляване на некомплекта на длъжностите за военнослужещи от въоръжените сили". Предлаганите промени в Закона за отбраната са публикувани за обсъждане в Портала за обществени консултации.
Освен това се предвижда увеличаване с три години на пределната възраст за военна служба за военнослужещите, които не са упражнили правото си на пенсия. За длъжностите, за които се изисква хабилитация и не са упражнили правото си на пенсия, пък увеличението е с пет години. Министерството предлага още мандатност за престояване на длъжност за висшите офицери, за да не бъдат компрометирани и способностите на системата за командване и управление.
В своя доклад Каракачанов посочва, че през изминалата година се е провела кампанията „Бъди войник“, която е допринесла за увеличаването на броя на кандидатите за участие в конкурсите за приемане на военна служба. Сред тях имало и такива, които са по-възрастни от 28 години. Министърът признава, че "въпреки положените усилия за справяне с некомплекта, все още не е постигнат желаният резултат. В определени военни формирования войнишкият, както и офицерският състав е на критичен минимум". "Поради постоянно намаляващия човешки ресурс, в резултат на демографската криза, е наложително да се регламентира възрастта за приемане на военна служба на 40 години за всички категории военнослужещи. Увеличаването на възрастта за приемане ще разшири кръга на потенциалните кандидати, най-вече за войнишките длъжности", категоричен е Каракачанов.
В доклада му се казва също, че "във въоръжените сили се създадоха две групи военнослужещи. Първата група включва тези, които към този момент са упражнили правото си на пенсия и продължават да служат - около 1500 човека. Втората група са тези, които въпреки че могат да упражнят правото си на пенсиониране, не го упражняват. Водещ мотив за тях е, че няма друга армия в НАТО и ЕС, в която пенсионирани военнослужещи да продължават да служат".
Министърът на отбраната констатира още, че след увеличението на тавана на пенсиите през юли м.г. на 1200 лв., както и на броя на военнослужещите, упражнили право на пенсия, разходите за изплащане на пенсиите са се увеличили. "Дефицитът по бюджета на фонд „Пенсии за лицата по чл. 69“ от бюджета на държавното обществено осигуряване (ДОО) нарасна от 99,94 млн. лв. за 2019 г. на 147,54 млн. лв. за 2020 г.", пише в доклада.