Медия без
политическа реклама

Мозайка, световно наследство, плесенясва половин година в Пловдив

Тече скандал защо не се поддържа Голямата базилика

26 Ноем. 2024
Плесен сред мозайката.
FB/Veselina Aleksandrova
Плесен сред мозайката.

От близо половин година мозайката в Епископската базилика в Пловдив плесенясва, замърсена е с прах, отпадъци, сред тях салфетки, калцуни... През този период не се поддържа. Не е ясно кой точно следва да го прави, летят обвинения и контраобвинения.

Такъв скандал тече в града. Иде реч за наследство, което според консенсусното мнение е световна ценност, кандидатства за статут в ЮНЕСКО, включено е в т.нар. индикативен списък на организацията.

Проблемите бяха огласени миналата седмица от представителите на ДБ в общинския съвет. На мушката попадна кметът Костадин Димитров (ГЕРБ). Преди около 6 месеца той разпоредил на стопанисващия институт "Старинен Пловдив" да не се пипа нищо по базиликата. "С изумление научих за тази заповед, когато видяхме, че мозайките са в много лошо състояние и потърсихме отговорност от директора на „Старинен Пловдив“. Оказа се, че кметът през главата ни като съветници еднолично е забранил на всичките служители да извършват всякакви дейности. Затова основният въпрос е, след като на института е забранено да я поддържа, на кого кметът е възложил поддържането (ако го е възложил), изобщо кой носи отговорност да не загубим хилядолетна история и красота", написа в социалните мрежи Веселина Александрова от ДБ.

Реакцията от общинската управа дойде незабавно - преди 6 месеца имало проверка от Инспектората към Министерството на културата, установени били нередности при мозайките; кметът, носeщ законова отговорност при бездействие, не е разпореждал да не се поддържат, а е забранил интервенции, които може да нарушат целостта им; в правилника на "Старинен Пловдив" имало задължение институтът да се грижи за опазване; чистене и други превантивни дейности можели да се извършват по спешност след съгласуване с Археологическия музей - защо институтът не го прави, следва да обясни ръководството му. Всичко това бе изказано ресорния зам.-кмет Пламен Панов.

Темата бе подета и от други формации в общинския съвет. Казусът бе отнесен до Министерството на културата, чака се реакция от там. Обаче се оказа, че тезата на общинската управа за процедурата при действие по спешност не е съвсем вярна. Поне ДБ мисли така: "Законът казва, че съгласуването се прави от поделенията на Министерството на културата, не с музея. Директорът на музея, съгласно договор с община Пловдив, извършва само и единствено наблюдение. Каквото и да се стори, все някоя норма ще се наруши".

А днес с позиция излезе и "Америка за България", която финансира опазването на базиликата. В становище на фондацията се казва, че обвиненията спрямо директора на  „Старинен Пловдив“ проф. д-р Елена Кантарева-Дечева са несъстоятелни. Ситуацията възпрепятствала тя и екипът ѝ да поддържат ценното наследство, с което се рискувало разруха. Така фондацията защити "Старинен Пловдив" от прехвърлянето на топката от страна на общинската управа.

Докато текат споровете кой прав - крив, единственият резултат е ясен: мозайката е все така неподдържана.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата