Медия без
политическа реклама

На ГКПП Дуранкулак назрява хуманитарна катастрофа

50 дни след началото на войната в Украйна България се изненадва при всеки нов автобус с бежанци

12 Апр. 2022ОбновенаНИКОЛАЙ ИВАНОВ
БГНЕС
Стълпотворение за помощи на Дуранкулак

Хаосът и неразбориите на ГКПП Дуранкулак през последните дни показаха тоталната липса на готовност в държавата да се справя с бежанския поток - и то цели седем седмици след началото на войната, тоест след достатъчно време за подготовка. Изнемогващи жени, деца, които няма кой да обслужи, бързо изчерпващи се храни, една тоалетна за стотици хора... - всичко това са реални, но недопустими картини. Те са и унизителни - както за пристигащите, така и за самата България. Още по-фрапиращо е, че отново се разчита най-вече на доброволци, все едно тяхно следва да е задължението по посрещането на украинците, а не на служители, получаващи заплата. Големият проблем е, че всичко това се случва при 20-30 автобуса, насърчени от посреднически фирми, обещали на бягащите у нас хотели. А какво ли ще настане при мащабна и съвсем истинска нова вълна, провокирана от войната?

В понеделник държавата се похвали, че след първоначалния хаос ситуацията е овладяна. Но и във вторник доброволци продължиха да сигнализират за несекваща драма. "Ситуацията на Дуранкулак е с потенциала да се превърне съвсем скоро в хуманитарна катастрофа. В момента основно няколко групи доброволци се грижат доколкото е възможно за това пристигащите хора да не бедстват", гласи едно от съобщенията в социалните мрежи. Има още доста подобни. БЧК също отправи нов апел за доброволци - основно за нощните смени.

Като цяло драмата на Дуранкулак очерта няколко типа проблеми:

Първо, ясно е вече, че пунктове за предоставяне на временна закрила по границата не бива да има само на Дуранкулак и Дунав - мост. В Русе ситуацията бе подобна на тази в крайморското селце. Трябва да се отворят още в Кардам и Силистра. КПП-тата там следва да се превърнат в центрове по посрещане на хора - с храни, хигиенни материали, медицински екипи и т.н. Преди 2 седмици, когато се реши практически да се ликвидира бежанския център във Варна - най-голям по капацитет до момента, бе обявено, че акцентът вече ще е усилията да се изнесат на границата. Но няма как да се случи само с два пункта.

Второ, грешка бе т.нар. "реорганизация" на центъра във Варна. Градът е ключов в маршрута на украинците, а Дворецът на културата и спорта предоставяше възможно най-добрата логистика. Той например бе изключително добър адрес за изпращане на дарения. Българи и украинци тъкмо свикнаха с него и бе... драстично намален като капацитет. А именно там сега можеше да се обслужват хората, които се тълпяха на границата. А и тия, които ще прииждат занапред. Макар да имаше пререкания между областната управа и община Варна, те в крайна сметка трябваше да намерят решение центърът да се запази. Но не разчитайки на основно на доброволци, както бе през цялото време на съществуването му, а с държавни и общински служители.

Трето, нужна е много по-добра комуникация между самите институции. Докато на Дуранкулак се виеха опашки, много пунктове за регистрация (Шабла, Дулово, Ветово...) стояха празни. Хората просто следва да се насочват.

Четвърто, взаимодействието с доброволците трябва да е доста по-добро. Доброволците нито има къде да спят по границата, нито могат всеки ден да се придвижват със собствен транспорт. Да не говорим, че трябва и да са много повече като цифра, щом се посрещат много хора в денонощен режим. Цялата тази логистика следва да е на ниво и по отношение на храни, консумативи, различни помощи на място - осигуряване, транспорт, складиране. Всичко това отново е работа на държавата. Тя следваше да се замисли от момента, когато предприе стратегията "всичко на границата".,

Пето, държавата трябва да почне да мисли и за плащане на всички хора, които се включват да помагат. Няма как да стане иначе. Всеки един доброволец си има работа, грижи, семейство... в личен план едно доброволно включване не може да продължава вечно. 

Шесто, нужно е по-добра комуникация с Украйна и Румъния, за да се следят потоците от хора.

А проблемите цялостно тепърва ще се задълбочават. И то така, че задаващият се хаос е катастрофално непредсказуем. В много хотели например бежанците са принудени да подписват декларации, че ще напуснат до 25 май - три дни по-късно вече са платени нощувки от редовни летни туристи.

Държавата най-после трябва да се появи!

 

СРЕЩУ КОМИСИОННА

Във вторник следобед пресцентърът на правителството потвърди информацията от предния ден на "Сега", че посреднически фирми усложняват ситуацията. "100% ръст на пристигащите на ГКПП-Дуранкулак украински граждани е отбелязан в последните дни. Струпването на хора се случва главно заради активизирането на туроператорски фирми, действащи на територията на Украйна. Срещу комисионна те подлъгват хората там и им обещават, че ще бъдат настанени в български хотели. В повечето случаи хотелите не са информирани и реално нямат повече свободни места да приемат украински граждани. 80% от автобусите на границата се оказват в това положение и реално това е причината за опашките там", се казва в съобщение на правителството. Добавя се, че автобусният поток е повлиян и от ракетния удар на жп гарата в Краматорск, което е накарало хората да не ползват влак. В съобщението е цитиран и шефът на националния кризисен щаб Валери Рачев: “Тези автобуси заобикалят нарочно българската организация за настаняване и когато пристигнат тук, ние спешно се налага тепърва да им търсим подслон. За да ги настаним безплатно по програмата обаче те трябва да има временна закрила”.
Българските власти отправиха молба всеки, който има информация за нередности по отношение на превозването и настаняването на украински граждани, да отправя сигнал към щаба в Министерския съвет или на националната денонощна телефонна линия 02 9055555.

 

Още по темата:

Посредници са почнали да примамват бежанците още в Украйна с гарантиран хотелски подслон в България. Една част от него наистина е бил осигурен, но друга - не.
Има спешна нужда от още доброволци, храни, напитки и хигиенни материали на ГКПП "Дуранкулак". За това алармират от БЧК и неправителствени организации, цитирани от БНР.

 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?