Медия без
политическа реклама

Не могат да съборят стария корпус за новата детска болница

Експерти и министерство търсят компромисни решения за продължаването на проекта

Старият корпус е в голяма близост до действащи клиники.
Илияна Кирилова
Старият корпус е в голяма близост до действащи клиники.

Въпреки намесата на премиера Бойко Борисов и решението да се върви към изграждането на изцяло нова сграда за бъдещата национална детска болница, пред проекта има много неясноти. Правителството и експерти постигнаха трудно съгласие за събаряне на стария корпус в кампуса на Александровска болница, но сега се оказва, че технически това ще бъде много трудно и изобщо не е ясно дали ще се пристъпи към бутане на строежа. Представители на архитекти, лекари и министерството търсят компромисни варианти, като за решения още не може да се говори. 

Това показа проверка на "Сега" след взетото от правителството решение за учредяване на ново държавно дружество, което да движи проекта. На последното си заседание министрите решиха новото ЕАД "Здравна инвестиционна компания за детска болница" да бъде с капитал от 100 млн. лв., като към момента на вписването на дружеството ще бъдат внесени 30 млн. от тях, а останалите ще се внесат на два пъти - съответно 50 и 30 млн, до края на първата и до края на втората година, каквато законова възможност съществува. Предметът на дейност на дружеството ще е организацията и контрола по изграждането и пускането в експлоатация на обект от национално значение, като министрите се надяват, че изграждането на нарочна структура ще улесни изпълнението на проекта. 

"Още в сряда проведохме среща в Министерството на здравеопазването. На тази среща запознах участниците с проблемите около евентуално бутане на сградата - тя няма как да се взриви, наблизо има действащи болници, и ако се пристъпи към събаряне, това трябва да се извършва механично. Това би отнело много дълго време, с причиняване на големи неудобства в болничен комплекс - прах, шум, вибрации", коментира зам.председателят на УС на КАБ Петкана Бакалова. Архитектите изтъкват, че от самото начало са настоявали не само за нова сграда, но и за по-подходящо място. "В ситуацията, в която сме в момента, се опитваме да водим диалог. От министерството ни информираха, че са готови с два документа, за които настоявахме - анализ на нуждите и подробно задание, като предстои детайлно да се запознаем с тях преди нова среща", коментира Бакалова. Архитекти и лекари още нямат яснота и за структурата на бъдещото държавно дружество.

"Ще предложим то да е с двустепенна форма на управление и да бъдат допуснати представители на гражданското общество в надзорния съвет. Първоначално настоявахме да бъде създаден отделен обществен съвет, но и възможността за осъществяване на контрол през управлението на дружеството е работеща", коментира Бакалова. Продължава да няма яснота и какво точно ще се случи с договора с консорциум "Детско здраве" (в който участват "Главболгарстрой" АД, "ГБС – Пловдив" АД и "Главболгарстрой Интернешънал" АД.). Консорциумът спечели поръчката с оферта от 77 839 442, 89 лв. без ДДС. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата