Д-р Невин Фети и проф. Сашо Пенов са новите конституционни съдии от квотата на президента. Румен Радев издаде днес указ за назначаването им. Междувременно двете върховни съдилища избраха съдия Галина Тонева за следващия си представител в Конституционния съд. Те трябва да положат клетва на 12 ноември. Тогава КС ще остане с човек по-малко, защото със сигурност и този път парламентът няма да изпълни конституционното си задължение да избере съдия. При предишната ротация депутатите държаха 2 свободни места в КС 2 години. Накрая избраха герберката Десислава Атанасова и пенсионирания върховен съдия Борислав Белазелков.
Д-р Невин Фети Осман-Йорданова е родена на 2 април 1977 г. Възпитаник е на Софийския университет, има и магистратура "Защита на националната сигурност от Академията на МВР. Докторантурата ѝ също е в това направление. Била е адвокат и юрист в Държавната комисия по сигурността на информацията. От 2004 г. до 2007 г. е асистент и старши асистент по "Защита на класифицираната информация" в Академията на МВР.
От 2007 г. до 2012 г. е секретар по правни въпроси, а от 2012 г. до 2024 г. – съветник по правни въпроси на президента.
Преподава в СУ, в Националния институт на правосъдието и в Института по публична администрация.
Проф. Сашо Пенов е роден на 27 юли 1960 г. Завършил е право в СУ. От 2012 г. е професор по финансово и данъчно право. Има специализации в Германия, Гърция, Австрия, САЩ. От 1994 г. до 2024 г. е адвокат. През 2010 г. той се явява по делото за отнетия лиценз на "Булбрю БГ" ЕООД, производител на бирата "Леденика", което привлече вниманието на всички, защото стана основна част от сюжета с изтеклите разговори между шефа на Агенция "Митници" Ваньо Танов и тогавашния премиер Бойко Борисов. Казусът "Леденика" предизвика съмнения за натиск върху съда и президентско-премиерски чадър над фирмата.
Бил е член на Консултативния съвет по законодателството при Народното събрание, председател е на Комисията по опрощаване на несъбираеми държавни вземания и член и председател на Правния съвет на президента на Република България от 2002 г. до 2011 г. В периода 2015-2021 г. е член на Управителния съвет на Националния институт на правосъдието. От 2 август 2022 г. до 6 юни 2023 г. е служебен министър на образованието и науката. Преподава финансово право, данъчно право, международно данъчно право в СУ и във ВТУ "Св. Св. Кирил и Методий". Декан е на Юридическия факултет при СУ.
Галина Тонева-Дачева е завършила право в СУ. Съдия от кариерата е, но има и прокурорски стаж. От 2009 г. до 2013 г. беше заместник на главния прокурор Борис Велчев, а след това и на приемника му Сотир Цацаров, но после той я разжалва и направи редови върховен прокурор. Тонева беше и кандидат за главен прокурор, когато ВСС предпочете Цацаров за поста.
Тонева е съдия във Върховния касационен съд от 2015 г., като края на 2018 г. е председател на Второ наказателно отделение на Върховния касационен съд. Член е на Програмния съвет на Националния институт на правосъдието в периода 2012 – 2013 г. и от 2019 г. до момента, като е и лектор в НИП.
ПРОЦЕДУРАТА
КС се запълва с избор от Народното събрание и двете върховни съдилища, както и с назначение от президента. Тези три институции пращат по 4 представители, като на всеки 3 години изтича мандатът на четирима от тях и има ротация в състава. На 12 ноември изтича мандатът на Константин Пенчев (квота на НС), Мариана Карагьозова-Финкова и Филип Димитров (квота на президента) и Таня Райковска (квота на Върховния касационен съд и Върховния административен съд). Тези органи ще трябва да изберат и съдиите, които да заемат местата им. На 12 ноември ще е и клетвата на новите членове на КС. Мандатът в КС е 9 години.
И СЪДИИТЕ ИЗБРАХА
В битката за КС влязоха трима магистрати от ВКС - по един от всяка от колегиите му. Това са зам.-председателят Евгений Стайков, който ръководи Търговската колегия, Галина Тонева, която е от Наказателната колегия, и Светлана Калинова от Гражданската колегия.
По силата на джентълменско споразумение между ВКС и ВАС този път е ред на Върховния касационен съд да излъчи представител. И макар и трите номинации да са от ВКС, реално ВАС ще има мнозинство. На събранието присъстват 180-ма върховни съдии – 87 от ВКС и 93 от ВАС. Двама от тях са гласували с недействителни бюлетини на първия тур. На първия тур Тонева получи 79 гласа, следвана от Калинова с 59 гласа, а Стайков - 40. Така Тонева и Калинова стигнаха до балотаж, който беше спечелен от Тонева с 94 на 81 гласа.
Съотношението на силите между двете върховни съдилища можеше и да е различно, ако ВСС не беше блокирал в последния момент конкурса за 16 места. Разликата на Балотажа беше 13 гласа. (Още по темата вижте тук.)