Медия без
политическа реклама

Нито една формация не прие декларацията на ПП-ДБ

Вместо това в парламента очакват от десницата програма и правителство

17 Юли 2024Обновена
Само мнозинство, което да избере правителство, дава живот на това Народно събрание, обяви Росен Желязков. В същото време потвърди, че ГЕРБ-СДС няма да подкрепи кабинет с втория или третия мандат.
Илияна Димитрова
Само мнозинство, което да избере правителство, дава живот на това Народно събрание, обяви Росен Желязков. В същото време потвърди, че ГЕРБ-СДС няма да подкрепи кабинет с втория или третия мандат.

Без конкретни резултати преминаха срещите на ДБ с няколко парламентарни формации днес, на които беше обсъдена изработената от десните декларация с приоритети, която те смятат, че може да стане основа за мнозинство в Народното събрание. Документът предвижда единствено антикорупционни реформи – нещо, с което другите политически сили не са съгласни. На разговорите с ДБ те дадоха да се разбере, че очакват декларацията да бъде редактирана и дори да прерасне в програма, както и че трябва да се търси съгласие за правителство.

За отбелязване е, че само представители на ДБ – Божидар Божанов, Надежда Йорданова и Людмила Илиева, участваха в тези срещи. Колегите им от ПП, които се бяха обявили за твърда опозиция, и досега отказват да се включат, макар че заедно с ДБ изготвиха проекта на декларацията.

Срещите днес бяха само с ГЕРБ-СДС, БСП, ИТН и "Възраждане". Десните отказаха да разговарят с контролираната от Делян Пеевски парламентарна група на ДПС. Не стана ясно защо не потърсят мнението и подкрепата на независимите депутати, които вече стигнаха внушителната бройка от 39 души.

От ДБ обещаха утре сутринта да обявят резултатите от срещите си до момента и плановете си занапред. Тази вечер пред БНТ Лена Бориславова от ПП заяви, че вероятно идната седмица ще върнат мандата, когато евентуално президентът им го връчи. 

 

ГЕРБ дава мъгляви обещания

От формацията на Бойко Борисов остават на позицията, че няма да подкрепят кабинет с втория или с третия мандат, макар да подчертаха колко е важно да има правителство. Но дадоха сигнал, че биха подкрепили антикорупционните реформи, ако към списъка на десните се добавят и техни законодателни предложения.

От страна на ГЕРБ-СДС в срещата участваха Росен Желязков, който претърпя неуспех като кандидат за премиер с първия мандат, и съпартийката му Деница Сачева. Желязков похвали депутатите от ДБ, че "проявяват политическа смелост" да търсят варианти за формиране на мнозинство. Той определи антикорупционното законодателство като важен приоритет, но отбеляза, че предложенията в декларацията са "твърде ограничени и нишови". Депутатите на Бойко Борисов искат парламентът да се занимае и с подготвения от тях закон за отнемане на незаконно придобито имущество, както и с промени в Закона за обществените поръчки. Иначе, както заяви Желязков, целите на ПП-ДБ изглеждат като "част от започващата предизборна кампания".

"Само мнозинство, което да избере правителство, дава живот на това Народно събрание", посочи депутатът от ГЕРБ-СДС. В същото време, той потвърди досегашната позиция на герберите, че няма да участват в кабинет с втория или третия мандат. Единственият ангажимент, който формацията му поема, е да подкрепя общи приоритети, евентуално договорени в декларацията.

Желязков отбеляза критично, че се оставя на държавния глава Румен Радев да прецени колко време да отпусне на парламента. "Не трябва да се натоварва президентът като властелин на времето, който да решава колко и докога да работи парламентът", изтъкна той.

 

БСП настоява за правителство

След срещата между БСП и ДБ, депутатът Иван Иванов, който водеше представителите на социалистите, оцени разговора като конструктивен, но беше категоричен, че червените депутати няма да подкрепят декларацията в този вариант. Той посочи, че приоритетите не могат да се изчерпват с борбата с корупцията. А исканата от десните отсрочка преди връчването на мандата определи като противоконституционна.

Положителният момент, според Иванов, е, че декларацията е отворена - тоест, може да бъде редактирана. От БСП са готови да предоставят свои предложения, но само с условието, че документът ще стане основа за разговори за кабинет с втория или третия мандат. "Трябва да имаме ясна заявка от ПП-ДБ дали ще пристъпят към опити за създаване на правителство", настоя Иванов.

 

ИТН очаква смяна на подхода

Депутатите на Слави Трифонов отхвърлиха значителна част от декларацията. Те не приемат отсрочката от 3 месеца, която десните смятат да поискат от президента. Не са съгласни и да се приеме нов Закон за съдебната власт, като се позоваха на очакваното решение на Конституционния съд, където са подадени жалби срещу промените в Конституцията, засягащи управлението на съдебната система. Не смятат и че изборът на състав на антикорупционната комисия може да се случи в рамките на 3 месеца. Готови са обаче да работят с десните по закона за личния фалит и закона за сигнали срещу нарушения.

Зам.-шефът на ИТН Тошко Йорданов обобщи, че партията му очаква от ДБ смяна на подхода. Той уточни, че трябва да се работи по истинска управленска програма, която да се осъществи от един технически или експертен кабинет. Ако десницата започне да търси съгласие за управленски решения, смята Йорданов, тогава би могло да се говори с президента Радев за малка отсрочка преди връчването на мандата, която да позволи да се изработи програмата. След това вече може да се направи и следващата стъпка - да се мисли как да се направи правителство. Йорданов подчерта, че първото, което ДБ трябва да направи, е да се разбере с ПП за такава смяна на подхода.

 

Неуспех с "Възраждане"

По-скоро неуспешно премина срещата на ДБ с "Възраждане". Поне такова впечатление остави брифингът, който дадоха депутатите от националистическата партия след разговора.

Цончо Ганев, който ги водеше, заяви, че предложените приоритети са важни и трябва да се случат. В същото време, той изрази принципно съмнение в десницата. "Нямаме абсолютно никакво доверие в тяхната коалиция. Не вярваме, че в този момент искат да преборят дълбоката държава в лицето на ГЕРБ и ДПС, най-малкото защото водят разговори с тях", смята Ганев.

Той изреди исканията, които националистите са поставили пред ДБ - да се съгласят на референдуми за влизането в еврозоната, за членството на България в НАТО, за американското военно присъствие в нашата страна, както и за участието ни в санкциите срещу Русия и предоставянето на военна помощ на Украйна. От ДБ са отказали да приемат тези условия. Ганев обвини десните, че искат плаващи мнозинства с участието на ГЕРБ-СДС и ДПС - формации, за които "Възраждане" иска да бъдат "изхвърлени от властта".

Последвайте ни и в google news бутон