Медия без
политическа реклама

Нова неяснота - ще се тестват ли за COVID-19 деца в забавачниците

Инструкциите не съобщават какво се прави при положителна проба в градините, което вече създава затруднения

07 Юни 2020ДИЯН ИВАНОВ
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Появата на коронавирус в забавачниците освети неясни инструкции по въпрос, който вероятно скоро ще касае стотици деца и родителите им - как точно се процедира с контактните малчугани. На градините бе разрешено да отворят на 22 май, а повечето го направиха на 1 юни. Логично бе скоро след това да се появят първите проблеми в тях и тревожните вести не закъсняха - заразата бе регистрирана в забавачници в Самоков, Сърница, а в Сливен се оказа, че занятията се посещават от деца, чийто близък е с COVID-19.

Темата е твърде деликатна.

Ясно е, че безопасността е водещ фактор, но практически е трудно да се разпореди императивно масово тестване на деца, ако тяхно другарче е носител. От друга страна казусът касае персонала, а от трета - възможността градините въобще да работят (при стриктно прилагане на стандартните мерки те ще отварят и затварят целите при всеки регистриран случай). Поради тази или друга причина в изработените от МЗ и МОН указания липсва конкретика какво се прави при установяване на дете с  COVID-19 - кои точно групи спират да работят и кои деца ще бъдат под карантина, изследват ли се въобще останалите малчугани. Всичко е оставено да се преценява на място от съответните РЗИ и директор на градина. Принципната постановка води в момента до преки затруднения в Самоков - не се знае дали някой родител от ДГ "Детелина" няма да откаже тест. "Едно дете при нас е носител. Вероятно ще бъдат изследвани всичките 40, но ще търсим информираното съгласие на родителите. С РЗИ решихме да ги убедим, че се прави за доброто на децата, че всичко е в техен интерес", обясни директорката Илка Динева.

В инструкциите на министерствата няма яснота и вземат ли се проби от деца, ако член на персонала даде положителен резултат. Отново решава РЗИ и директорът. 

Случаят в Сливен пък онагледи още един пропуск - инструкциите въобще не разглеждат ситуация, при която забавачницата се посещава от дете, което не е доказан носител, но е контактувало вън от нея със заразен човек. Точно поради наличието на две такива деца градината "Еделвайс" затвори за дезинфекция няколко дни. Решението бе взето от общинската управа, а парадоксалното е, че директорът на местното РЗИ Петя Балулова заяви пред "Сега", че няма никакво отношение към случая - лично тя нито била затваряла градина, нито знаела за подобен проблем в местните забавачници. От разговора не стана ясно от какво е породено незнанието, но е факт, че нормативите не разглеждат хипотеза, при която контактно отвън дете посещава градина - съответно не се знае прави ли се нещо въобще.