Депутатите от новия 46-и парламент възнамеряват да се откажат от допълнителни възнаграждения, които им се отпускат по графата за "приоритетни за България задачи". Около това решение се обединиха представителите на всички партии във временната комисия, която изготвя новия парламентарен правилник.
И в краткия живот на миналия парламент през май темата бе повдигната от "Демократична България", която настоя да се сложи таван на бонусите и те да са до 25% от месечната им заплата, което се равнява на около 1220 лв. Преди това в правилника нямаше ограничение за парите.
Допълнителните възнаграждения бяха записани в правилника на НС още преди 14 г. по времето на тройната коалиция. Оправданието беше, че България става член на ЕС и това ще породи важни ангажименти за народните представители. С присъединяването на България към Европейския съюз през 2007 г. депутатите си отпуснали по 70% добавка към заплатата си, а година по-късно са взели цяла заплата бонус за "приоритетни" задачи, обясни шефката на парламента Ива Митева от "Има такъв народ", която дълги години беше юридически експерт в НС.
"Силно се надявам да се сложи край на това получаване на пари в плик и да го регламентираме веднъж завинаги“, посочи още Митева за предложението да бъдат спрени допълнителните средства на депутати в размер на две трети от възнагражденията им, които те харчат за представителни разходи и за заплащане на сътрудници.
РОТАЦИИ
Депутатите се обединиха и около тезата в комисията по правни въпроси, която е една от най-важните в законодателния процес, да бъде създадена подкомисия, която да помага за запълване на нормативни празноти.
В правилника ще бъде разписано още, че се създава нова Комисия по националната сигурност, към ще действа постоянна подкомисия, занимаваща се с контрола върху Специалните разузнавателни средства. Подорганът ще се ръководи на ротационен принцип от представител на всяка парламентарна група, предвижда новият проект на правилник. Редуването ще е на всяка нова сесия на парламента.
Депутатите от комисията по изработване на новия правилник ще имат на разположение два дни да направят своите предложения, а след това те ще бъдат подложени на гласуване от комисията и пленарната зала.
Ива Митева още веднъж подчерта, че няма официално предложение за промяна в начина и времето, по който парламентът провежда своите заседания, а само темата е повдигната за обсъждане. "Много съществено е да престанат да се приемат закони без дебати“, обясни председателят на парламента.