И кметът Васил Терзиев е паднал в капана на законови текстове, които позволяват изкуствено раздробяване на имотите с цел презастрояване. Терзиев е дал зелена светлина за реализация на обичайна схема - разделяне на имот на малки части с цел получаване на ъглови имоти, които могат да бъдат презастроени. Практиката е позволена от закона, но с нея се злоупотребява и представлява законен механизъм за презастрояване на града.
За това сигнализираха източници на “Сега” по повод декларираното желание от кмета да води война срещу презастрояването. Случаят е показателен, че при отворени законови вратички администрацията трудно може да се противопоставя. Миналата седмица гилдията на ахритектите и “Спаси София” влязоха в открита колизия с кмета заради решението му да лиши от правомощия главния и районния архитект и да се нагърби лично с одобряването на устройствени планове без експертиза.
Одобреният от кмета ПУП, който допуска изкуствено разделяне на терен с цел завишаване на параметрите, е от август, 2024-а година. С благословията на кмета е дадена зелена светлина за разделяне на терен в кв. “Манастирски ливади”. При разделянето на имота са се обособили два ъглови имота и това е позволило прилагането на по-високи строителни параметри. В този конкретен случай коефициентът на интензивност на застрояването - показател, от който зависи какво РЗП може да се вдигне на конкретния терен, е увеличен от 2.5 на 3.75 или с 50%.
Както “Сега” писа, възможността за законово презастрояване на столицата бе дадена през 2018-а година под благовиден претекст - ограничаване на строителството в ъгловите имоти. Дотогава то бе съвсем неограничено на базата на текст в ЗУТ - чл. 27, ал. 3. С цел да има някакви лимити в закона за устройство и застрояване на столична община бе дадена възможност при ъгловите имоти да се допуска надвишаване на строителните параметри с определен процент. При малките терени интензивността на застрояване може да се надхвърли на 100%, при терените от 500 до 1500 кв. м. - с 50%, при големи терени - с до 25%. Година след гласуването на тези текстове проблемният член в ЗУТ бе изменен в посока затягане на ограниченията, но специалният текст в ЗУЗСО продължава да съществува. Той на практика дава законова възможност за презастрояване, коментират експерти.
"Сега" разказа подробно за проблемите с прилагането на чл. 16в от ЗУЗСО:
ИНЖЕНЕРИНГ
Камарата на архитектите в България се опитва да води и друга битка - срещу изграждането на публични сгради на инженеринг. При него и проектирането, и строителството се възлагат с общ договор, като това спестява време и усилия на администрацията. Според архитектите при този тип договори това не гарантира обществения интерес, доколкото самото задание не е минало през конкурентна процедура и няма гаранции, че е избрано добро функционално разпределение. Спорът тече по повод обявени обществени поръчки от община Пловдив. КАБ оспори процедура за изграждане на нова сграда на СУ “Св. Патриарх Евтимий” с прогнозна стойност 22 млн. лв., както и на нова сграда на МГ “Академик Кирил Попов” с прогнозна стойност 29 млн. лв. Вчера от КАБ излязоха с позиция, в която опровергават твърдения на зам.-кмета Владимир Темелков, че са загубили събедните дела по процедурите във ВАС. От КАБ изтъкват, че водените дела не спират процедурата и общината има право да възложи строителство. “Камарата подкрепя както построяването на училищата - предмет на жалбите, така и всички инвестиционни намерения на общините в България за изграждане и обновяване на съвременна образователната инфраструктура. Действията на КАБ по никакъв начин не са продиктувани от намерението да спре този процес или да се пречи, а защото условията, при които това се прави, са обществено и професионално неприемливи. В процедурите за възлагане на инженеринг на двете училища основно липсва прозрачност при планирането и разходването на публичните средства и не са осигурени реални условия за конкуренция за избор на най-добрата оферта за проектиране и строителство”, се изтъква в позицията.