Независимият общински съветник Борис Бонев внася доклад в Столичния общински съвет, с който предлага промяна на Механизма с мерки срещу замърсяване на въздуха, съобщи гражданската организация "Спаси София", чийто съпредседател е той. Докладът предвижда намаляване на критериите за въвеждане на мерки срещу мръсния въздух и допълнителни мерки за намаляване на замърсяването и предпазване на децата. Целта на измененията е да се реагира адекватно и навременно в дни с висока концентрация на фини прахови частици в атмосферата, коментира Бонев.
"Предлагам намаляване на критериите за влизане в сила на различните мерки. В момента най-строгите мерки влизат при стойности на замърсяването от над 200 µg/m3, което е 4 пъти над пределните норми. Не съм съгласен да чакаме въздухът да стане отровен, за да реагираме. Затова и в моето предложение, максималната степен на замърсяване вече е 150 µg/m3 , което е в съответствие и с критериите на Световната здравна организация”, заяви Бонев. Той допълва и че за първи път в механизма влиза и отчитането на замърсяването с още по-опасните ФПЧ2.5, които в момента не се взимат предвид.
“Предлагам промяна и на критериите за въвеждане на “Зелен билет”, така че да може да бъде въвеждан по-често и навременно, като мярка срещу замърсяването от трафика. Вместо да се налага да дишаме опасен въздух няколко поредни дни, “Зелен билет” ще може да се въвежда при прогноза за високи нива на ФПЧ или един ден на замърсяване над 100 µg/m3. За сравнение, в момента този праг е двойно по-висок - 200 µg/m3. Официалните данни показват, че въвеждането му струва на общината едва 17 000 лева. Тази мярка ще привлече и повече пътници в градския транспорт и затова съм заложил и задължение ЦГМ да намали интервалите по основните линии в тези дни”, допълва Бонев. В доклада той предлага и отправянето на предписания от кмета на Столична община към директорите на училищата да прекратят всички активности на открито в дните с високи стойности на замърсяване на въздуха. “Целта е да се припомни на ръководствата, че децата са най-уязвими към респираторни заболявания и алергични реакции. С тази мярка се цели превенция за децата, но и успокоение за родителите им, че училището е взело всички необходими мерки за предпазването им,” допълва Борис Бонев.
От "Спаси София" допълват, че в дните с най-драстично замърсяване кметът на Столичната община ще може да въвежда напълно безплатен градски транспорт, да ограничава движението на МПС-та, както и да забранява отоплението на твърдо битово гориво в някои части на града. В момента столичната администрация се крие зад различни правилници и разпоредби, с които се оправдава за липсата на "зелен билет" и на други адекватни мерки за справяне със смога. Досега София е пускала само три пъти талон от 1 лв. за движение с градския транспорт през целия ден, като това се е случвало след продължителни серии от дни с многократно превишение на нормите на фини прахови частици. “Недопустимо е над 900 софиянци да умират всяка година заради опасния въздух, затова са необходими безкомпромисни мерки. Но нека успокоя съгражданите си - всички те ще се случват по ясно разписани и предварително комуникирани с гражданите оперативни планове, така че всеки да може да бъде подготвен”, завършва Бонев.