Открито е тяло на загинал човек под отломките на срутената къща в Банкя, съобщи директорът на СДВР Любомир Николов.
Предполага се, че става дума за жена на около 58 г. Тя е била раково болна и поради тази причина трудно подвижна, обясни Николов.
Мощен взрив разруши вчера къща и засегна съседната сграда, като предизвика огромен пожар в Банкя. СДВР съобщи, че се издирват брат и сестра, с които няма връзка. Кметът на Банкя Рангел Марков каза, че става дума за Тодор и Антоанета, които са на около 50 г.
Районът около къщата в момента е отцепен. Потушаването на пожара е продължило цяла нощ, от мястото все още се издига дим. Две коли на пожарната все още работят на терен.
Днес предстои полицейски кучета да се включат в издирването на другия собственик на къщата. Николов заяви, че следовите кучета ще бъдат пуснати в къщата чак след като пожарът бъде напълно потушен. "Няма опасност от повторен взрив и от изтичане на газ", посочи още той.
От сутринта текат огледи на място с цел изясняване на причините за експлозията. Една от версиите е, че става дума за взрив в газова инсталация.
Проверките на дружеството, снабдявало къщата с газ - "Овергаз Мрежи", показват, че преглед на газовата система в имота не е правен скоро. "Този преглед, доколкото ние знаем, е направен последно през 2017 година. "Овергаз" не е санкциониращ орган, тук в случая е имало такива покани, но не е имало отзоваване", казва Димитър Лъжов, говорителят на "Овергаз" пред Би Ти Ви.
По закон газоснабдителното дружество прави проверка на инсталацията в съответната сграда единствено при въвеждане в експлоатация. След това е ангажимент на собственика на сградата да прави периодични технически прегледи. Газоснабдителното дружество няма право да изисква такива сертификати, нито пък може да спира газоподаването, ако те не са представени.
Освен това от 22 до 24 януари потребление на газ в имота не е имало. Това означава, че на практика няма как да има толкова голям взрив с такива последици при тази минимална консумация.
"Смарт разходомери - това са специални дигитални устройства, които излъчват няколко пъти в денонощието информация за потреблението на абонатите – т.е. ние виждаме в денонощието и почасово, ако е имало потребление, то щеше да се регистрира и ние го виждаме. Ако е имало изтичане или потребление, то щеше да се види", уточнява Лъжов.
Шефът на СДВР обясни, че причината за експлозията все още остава неясна. "Не мога кажа, има експерти, които, заедно с Националната следствена служба, които са водещи разследването, ще изяснят всички факти и обстоятелства", каза той.