Депутатите одобриха спешно с пълно единодушие нови правила, с които се урежда заплащането на извънредния труд, положен от служителите на МВР. Това стана с промени в закона за силовото ведомство, внесени от ГЕРБ и подкрепени от БСП, които парламентът прие на първо четене.
Управляващите отрекоха мярката да е резултат от протестите. „Промяната се наложи не от това, че в момента служителите изпълняват някакви необичайни полицейски действия, а от работата ни от 13 март насам. Извънредният труд нарасна и тенденцията е към увеличаване на работата по противодействие на последиците от пандемията“, каза новият вътрешен министър Христо Терзийски.
В момента положеният труд в работни дни извън установеното работно време не се смята за извънреден и не се компенсира с допълнително възнаграждение. Приетите сега промени в закона позволяват като извънреден да се отчита всеки труд извън редовното работно време до 70 часа на тримесечен период и 280 часа годишно – и съответно да се заплаща. „ … за държавните служители, извън тези с намалено работно време и работещите на смени, ще се установи подневно отчитане на работното време. По този начин за държавните служители по Закона за МВР ще отпадне компенсирането с допълнителен платен годишен отпуск до 12 дни за положения труд над установеното работно време в работни дни“, мотивираха се вносителите на законопроекта.
По сметките на ГЕРБ прилагането на новите правила ще струва на бюджета 65 млн. лв., от които 37.4 млн. лв. за възнаграждения и 27.6 млн. лв. за осигуровки. Предложението е получило подкрепата на Националния съвет за тристранно сътрудничество и на КНСБ.
Управляващите и опозицията се обединиха, че подобна мярка е необходима, но се сблъскаха по въпроса кога трябва да влезе в действие. От ГЕРБ искаха това да стане от 1 януари 2021 г., а социалистите – от датата на обнародването на промяната в закона.
„От един месец служителите на МВР са тук на улицата от цялата страна, за да охраняват статуквото, да запазят това управление на държавата. Служителите на МВР се намират под натиск, в извънредна ситуация, която налага да бъде заплатен този извънреден труд, който полагат в момента на улицата – в ненормални условия, в жеги, под натиска на тълпата, която протестира, и тези хора трябва да бъдат компенсирани по някакъв начин“, заяви соцдепутатът Иван Иванов.
От ГЕРБ обаче не отстъпиха. Депутатът от мнозинството Красимир Ципов посочи, че мярката засяга не всички работещи в МВР, а около 13 хиляди служители с полицейски функции и органите по пожарна безопасност и защита на населението, включително оперативни работници, разследващи полицаи, ръководни служители от ниско, средно и високо ниво, както и малка част от специализираната администрация. По думите му, за да е сигурно, че те ще получат допълнителните пари, нужните за това средства трябва да бъдат заложени в новия бюджет за следващата година. „Законът за публичните финанси съвсем ясно казва, че промени в частта „Разходи за персонал“ не са възможни в рамките на бюджетната година“, обясни Ципов.
Тъй като депутатите излизат в лятна ваканция от август, законопроектът се очаква да бъде окончателно приет през септември.