Медия без
политическа реклама

Парламентът забрани на този ВСС да избере главен прокурор

Съвет с изтекъл мандат не може да избира главен прокурор и председатели на двете върховни съдилища

15 Яну. 2025Обновена
Илияна Димитрова

Парламентът забрани на Висш съдебен съвет с изтекъл мандат да избира главен прокурор и председатели на Върховния административен съд и Върховния касационен съд. Това стана с промени в Закона за съдебната власт, които в момента се гласуват на второ четене от пленарната зала. Тази развръзка е обрат, тъй като вчера правната комисия отхвърли този текст и прие само, че се прекратява процедурата по избора на Борислав Сарафов за главен прокурор, но остави възможността кадровиците с изтекъл мандат да избират т.нар. трима големи в системата. Мандатът на изборните членове на този ВСС изтече през октомври 2022 г. Изборът на и.ф. главен прокурор Сарафов за титуляр на поста е насрочено за утре.

До това развитие със съдебния закон се стигна след като Борислав Гуцанов от БСП поиска почивка, минути след като депутатите се заеха с разглеждането на проекта. 

Забраната за ВСС с изтекъл мандат да гласува не беше подкрепена единствено от ДПС - Ново начало, макар че вчера в правната комисия против гласуваха и ГЕРБ, и БСП.

Ако обаче парламентът не гласува и предложенията, регламентиращи изискванията за изпълняващи функциите главен прокурор и шефове на ВКС и ВАС, това на практика ще бетонира Борислав Сарафов като и.ф. главен прокурор, а Георги Чолаков - като и.ф. председател на ВАС за неопределено време. Причината е, че парламентът избира своята квота във ВСС с мнозинство от 2/3, което в това Народно събрание изглежда немислимо.

Преди гласуването на важния параграф думата взе Лена Бориславова (ПП), която защити идеята, че съвет с изтекъл мандат не трябва да може да избира тримата големи. Тя обясни, че прекратяването на процедурата за избора на Сарафов е важно, но парламентът е длъжен да осигури допълнителни гаранции, които няма да позволят комфорта на Сарафов да остане и.ф. и да гарантира, че подобни процедури няма да се повтарят. Не е работа на парламента да спира конкретни назначения, а да гарантира, че процедурите са честни и прозрачни и не са предварително уредени мачове, посочи Бориславова. 

"Спирането на Сарафов е важно, защото това лице продължи традицията прокуратурата да е политически инструмент. Активно участват в политически акции и сами организират такива вместо обективно и всестранно да разследват", обяви Бориславова, чийто имунитет беше поискан от Сарафов, за да бъде привлечена като обвиняема за документно престъпление.

От парламентарната трибуна Бориславова обяви още, че Сарафов е "човекът от снимките от аферата "Осемте джуджета", че не е дал обяснения по изнесеното от БОЕЦ за това как бившата му съпруга и големият му син са получавали стотици хиляди лева заплати от фирми, близки до ДПС и ГЕРБ, как в архива на Петьо Петров - Еврото срещу неговото име стояла записка, че прикрива преписки, свързани с Делян Пеевски. Тя посочи още, че в концепцията на Сарафов за управление на прокуратурата е заложен прокурорски произвол.

Бориславова призова депутатите да преосмислят вота на правната комисия, "за да нямаме нов Гешев или Сарафов в следваща процедура, която стартира този ВСС".

В този дух се изказа и Петър Петров от "Възраждане", който апелира депутатите, които подкрепят реформата, да спрат ГЕРБ, БСП и ДПС-НН в техните опити да "опраскат тази съдебна реформа".

След гласуването на забраната, председателката на Народното събрание Наталия Киселова разпусна депутатите в почивка заради връчването на първия мандат за съставяне на правителство.

Очаквайте подробности.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата