Правителството изглежда ще приеме предложението на КНСБ ниските пенсии да се увеличат двойно повече от високите, стана ясно от участие на социалния министър Деница Сачева в Нова телевизия тази сутрин. „От 1 юли ще има индексация на пенсиите между 300 и 369 лева с 10%, а за пенсиите над 369 лева – 5%, така че максималната пенсия да надмине 1400 лв.”, обясни Сачева. От думите й се разбра, че идеята за преизчисляване на пенсиите с по-съвременен осигурителен доход по-скоро отпада от дневния ред.
Около 5% е резултатът от швейцарското правило, което взема предвид 50% от ръста на инфлацията и 50% от ръста на осигурителния доход. КНСБ предлага с толкова да се увеличат пенсиите над линията на бедност, която за следващата година е 369 лв. А пенсионерите, които остават под линията на бедност, да получат двойно увеличение от 10%. Така обаче правителството отново ще увеличи изпреварващо пенсиите на хора с по-нисък осигурителен принос. Това противоречи на заявките, че се търси справедлив начин да се увеличат всички пенсии.
Продължават да валят добри новини и за децата, след като 11 години ГЕРБ почти остави във фризера семейните помощи. "Предлагаме да няма подоходен тест и за помощта за 1-ви и 8-ми клас. Предлагаме помощта да стане 300 лева, а не 250 лева, както е в момента", каза Сачева. Това са помощи, които се изплащат веднъж в годината, но на две части - в началото на първия срок и в началото на втория, за да се гарантира, че детето продължава да посещава часовете. Условието досега беше семейството да има доход до 450 лв. на човек, а срокът за кандидатстване е 15 октомври. Тази учебна година се очаква да бъдат подпомогнати около 44 000 първокласници от общо 59 000, толкова е и приблизителният брой на подпомогнатите осмокласници. Вчера окончателно бе потвърдено от премиера Бойко Борисов, че догодина ще има и детски за всички деца, независимо от дохода на семейството.
Новината, че ще се увеличи помощта за първокласници и осмокласници и ще се полага на всички деца не е съвсем нова - вицепремиерът Марияна Николова я съобщи още през лятото, като обясни, че този ангажимент е записан в средносрочната прогноза. Това обаче повдига въпроса защо управляващите чакаха финала на своя мандат, за да правят такива промени.
ЦИТАТ НА ДЕНЯ
Сачева не смята, че преобръщането в социалната политика на управляващите има връзка с изборите, а го обяснява с демографски приоритети. За отпадането на подоходния критерий за детските тя обясни, че при разговорите си в страната е научила, че много хора се осигуряват на минимален доход само за да получават добавките. "Не ми минава през ума, че чрез социалната политика могат да се купуват гласове, защото смятам, че това е неморално. Това, което ми минава през ума е, че ние трябва да направим това, което смятаме за справедливо и отговорно, а който го оценява и който смята, че ние работим в полза на държавата, е свободен да даде своя глас, както прецени", каза министърът.
ИДЕАЛИЗЪМ
Всички семейни помощи към момента струват около 572 млн. лв., за да отпадне подоходният критерий ще са необходими още 398 млн. лв., обясни Сачева. "В бюджета ще бъде предвиден дефицит, знаете, че вече взехме заемни средства, така че част от тези пари ще дойдат по този начин", допълни тя. На въпрос сега не се ли дават детски със заем, който децата ще връщат, като пораснат, тя каза: "Представете си, че е възможно поне в малка степен да се възстанови доверието в държавните институции, представете си, че може би на повече хора няма да им се налага да лъжат за реалния доход, който получават и ще започнат да се осигуряват върху реалния си доход".