Полицейската организирана престъпна група (ОПГ) в Петрич, която бе зрелищно арестувана преди два дни при операция на "Вътрешна сигурност" на МВР, прокуратурата и баретите, е раздавала кредити с огромни лихви, получавала е подкупи от собственици на заведения, вземала е такса "спокойствие" от наркодилъри и е разпъвала чадър над наркобизнеса в района.
Това бе обявено по време на специален брифинг с участието на софийския градски прокурор Илиана Кирилова, шефа на вътрешна сигурност на МВР Даниел Луков и прокурор Христо Кръстев.
Разкриването на групата тръгва от данни, че полицейски инспектори са пребили деца с кабел и са удряли главите им в бюро при разпит, разказа прокурор Кирилова. "По сигнал е започнала проверка, като впоследствие е образувано досъдебно производство от СГП за организирана престъпна група от лица, които са държавни служители по закона за МВР, а именно началникът на управлението в Петрич, младши инспектор и инспектор", заяви тя.
"Делото се работи от СГП по предложение на „Вътрешна сигурност” с оглед евентуални зависимости между полицаите на територията на Петрич и техни колеги, както и да се избегнат упреци за обективно разследване. Престъпленията са за подкуп, пране на пари и такива против правосъдието. Ще се спра на последното. Имаме данни и снимков материал на задържани две малолетни лица, срещу които е употребена сила, като е нанесен побой с кабел или жица. Не са спазени никакви изисквания на наказателно процесуалния кодекс. Опитали са се да представят медицинско, но не са имали достатъчно средства и е направен снимков материал от дядото на децата. Има информация и за това, че главите им са блъскани в бюро, което е недопустимо”, обясни още Кирилова пред журналисти.
"За ден при операцията срещу ОПГ са направени 26 обиска, разпитани са 11 свидетели", разказа заместникът на Кирилова - Христо Кръстев. Групата искала подкупи от заведенията в града, за да ги уведомява кога ще има проверка в района.
Един от полицейските служители е давал кредити на висока лихва, така е принуждавал длъжниците да продават апартаменти и коли, за да върнат парите. Друг полицай предоставил и техника за отглеждане на марихуана.
"София е далече, не очаквайте някой да ви помогне", казвали участниците в групата на тези, от които искали пари.
Началникът на “Вътрешна сигурност” в МВР Даниел Луков пък каза, че сигнал за работата на групата е подаден преди повече от година. От думите му стана ясно, че през това време единият от разследваните е станал началник на районното управление в града. Полицейският шеф не успя да обясни как е възможно това. Просто обясни, че отскоро е шеф на вътрешна сигурност и кадровата политика на министерството се решавала от други хора.
В хода на работата по тази група са постъпили данни за неправомерни дейности и в районното в Сандански, каза още Луков.
Съдът остави в ареста тримата арестувани служители на МВР
Окръжният съд в Благоевград уважи искането на Софийската градска прокуратура и остави в ареста и тримата обвиняеми за участие и ръководене на престъпна група полицаи в Петрич.
Съдът счете, че има възможност обвиняемите да извършат и нови престъпления. Съдът не уважи това, че те могат да се укрият, тъй като са от много години в България и със семейно положение.
Решението за задържане под стража може да бъде обжалвано в тридневен срок пред Софийския апелативен съд.