Медия без
политическа реклама

ПП и ДБ съвсем се раздалечиха за третия мандат

ДаБГ и ДСБ предлагат десницата да се наеме с кабинет, а формацията на Петков и Василев желае да остане в опозиция

08 Юли 2024Обновена
Само по една точка десните лидери имат принципно съгласие - да надградят коалицията си. Какво конкретно означава това, остава неясно.
Илиана Димитрова
Само по една точка десните лидери имат принципно съгласие - да надградят коалицията си. Какво конкретно означава това, остава неясно.

В ПП-ДБ вече съвсем се раздалечиха в мненията си за това какво да правят, ако президентът Румен Радев им връчи третия мандат за правителство. ДаБГ и ДСБ - двете партии в ДБ, предлагат десните да се наемат със съставянето на кабинет при определени условия. От ПП обаче държат, че правителство с антикорупционна и проевропейска насоченост е невъзможно в настоящия парламент и искат да останат в опозиция.

По-рано днес Националният съвет на ПП се събра на заседание, на което са били обсъдени резултатите от последните парламентарни избори, както и стратегия за политическо развитие на партията, както се разбра от тяхно прессъобщение. От формацията са уточнили идеологическия си профил – заявяват, че се смятат за "центристка партия, в чиято мисия и визия водещи са свободата и справедливостта, борбата с корупцията и постигане на европейския стандарт на живот за българските граждани". Признават, че се нуждаят от "по-добра и открита комуникация" с гражданите, като смятат да наблягат не само на послания, свързани с геополитическото място на България в ЕС, но и по "темите, които са най-важни за ежедневието на хората".

От ПП не казват нищо за различията си с ДБ по отношение на сформирането на правителство. Само посочват, че "не виждаме условия за формиране на проевропейско, антикорупционно правителство и потвърждаваме, че ще бъдем конструктивна опозиция".

Друга е позицията на партиите в ДБ. Най-напред ДСБ обяви през уикенда, че ще предложи на десните си партньори да работят за "технически кабинет" с третия мандат, който да "гарантира европейския демократичен, правов и антикорупционен ред, и съхраняването на парламентарната република". А днес Националният съвет на ДаБГ на практика потвърди това мнение - излезе с решение да предложи на ДСБ и ПП да се ангажират с третия мандат, ако е налице "широко програмно мнозинство около пакет антикорупционни реформи, насочени към елиминиране на модела “Пеевски”, завършване на съдебната реформа и стабилизиране на парламентарната република". За това ратуваше и бившият лидер на ДаБГ Христо Иванов. "Ако има шанс да бъде формирано анти-Пеевски правителство, то ние сме длъжни пред нашите избиратели да го направим", обяви той.

От партията му днес предложиха множество условия, на които "широкото програмно мнозинство" трябва да отговаря, за да се нагърбят десните да преговарят за кабинет, при това такъв с ограничен мандат и срок - само за определени реформи, които да се реализират в рамките на 9-12 месеца. В реформите влиза всичко, което ПП-ДБ бяха набелязали, но не направиха при управлението на сглобката: нов Закон за съдебната власт, избор на членове на Висшия съдебен съвет и Висшия прокурорски съвет, попълване на държавните регулаторни органи, промени в ръководствата на специалните служби, ремонт на Изборния кодекс и Закона за политическите партии. Това ще изисква десните да разговарят с партии, с които иначе враждуват, като "Възраждане" и ИТН.

НАДГРАЖДАНЕ НА КОАЛИЦИЯТА

Както изглежда, десните нямат намерение да се разделят. Днес Националният съвет на ПП е решил, че ще даде мандат на двамата си лидери, както и на бившия премиер Николай Денков да преговарят за "надграждане на коалиционното споразумение" с ДБ. "Поставената цел е възвръщане на доверието на избирателите и разширяване на политическата подкрепа за коалицията", обясняват замисъла си от ПП.

В същата посока - за "надграждане на коалиционната формула", са и замислите на ДаБГ и ДСБ. Партиите в ДБ обаче говорят също за "по-ефективно и равнопоставено взаимодействие" в обединението - искане, което засега остава неясно.

Последвайте ни и в google news бутон