Медия без
политическа реклама

"Правосъдие за всеки": Две от трите власти са затворени

Мерките са много непропорционални, а главният прокурор е втори премиер, смятат от организацията

13 Апр. 2020
Илияна Кирилова

 Мерките, въведени от правителството непропорционално се засягат основни и констиуционно гарантирани права и свободи на гражданите. Тов е един от изводите на неправителствената организация "Правосъдие за всеки", посочена в нейна позиция за извънредното положение в страната.

Като един от основните проблеми е посочена, дадената с норма от извънредния закон почти безконтролна възможност на МВР да следи трафичните данни на неограничен кръг български граждани, при липсата на съдебен контрол в реално време. Мярката се прилага от полицията, без да има реална възможност за проверка на заявената причина за проследяване на мобилни телефони и устройства. Остава напълно неясна процедурата, по която може да се осъществи последващ съдебен контрол, а това застрашава пряко основни права и дава възможност за тотален виртуален контрол върху живота ни, пише в позицията. 

 Като непропорционална мярка е посочена и възможността за образуване на наказателни производства за изказано мнение в медиите или социалните мрежи в условия на епидемия. "Това застрашава сериозно свободата на словото и противоречи на всички основни ценности и права на ЕС. Вече се чуват предложения от народни представители и се внасят законопроекти за ограничаване свободата на словото и правото на мнение, което е абсолютно недопустимо", посочват от организацията.

Оттам посочват и най-голямото си притеснение от "фактическото затваряне на две от трите власти в демократична държава с парламентарно управление". "Не може в правова държава за два месеца да спре да работи съдебната система и да се затворят съдилищата! Това е хипотезата на така нареченото „отложено правосъдие“. Но с удължаването на извънредното положение това ще продължи два месеца и скоро ще се превърне в отказ от правосъдие", пише в позицията. Там се отбелязва и, че "няма логично обяснение защо работят полицейските органи, прокуратурата, общините и държавни институции, а са затворени съдилищата". Това предполага липса на ефективен (навременен) контрол върху дейността на силовите и репресивни органи и институции и е открита възможност за опасно засягане на основни права и свободи, смятат от Правосъдие за всеки. Оттам натъртват и на това, че не работи и Народното събрание, освен по мерките в закона за извънредното положение и актуализацията на бюджета. "Недопустимо е, че депутатите прехвърлиха свои правомощия на изпълнителната власт, което напълно обезсмисля същността и ролята на парламентарната република. Отделно от това, изпълнителната власт и Главният прокурор се освобождават от парламентарен контрол, което е особено опасно в условията на извънредно положение", пише в позицията.

Според "Правосъдие за всеки" "главният прокурор е иззел функции и права на другите две власти и на практика действа като втори премиер, но с далеч по-големи правомощия, доколкото разполага с възможността да упражнява принуда и да ограничава права под страх от наказателна репресия".

"Тази репресия вече се прилага с голяма сила и без реален съдебен контрол. Граждани се привличат към наказателна отговорност, арестуват се и после се освобождават срещу огромни и непропроционални парични гаранции за изказани лични мнения, за медийни участия и дори за публикации в социалните мрежи. Това става по архаичен и напълно неприложим в случая текст от НК (чл.326), касаещ терористични действия и подаване на фалшиви сигнали. На практика всеки е застрашен, ако упражни свободата на словото" предупреждават от организацията.

Оттам твърдят и, че "отделно от това в ареста стоят адвокати, обвинени в участие в организирана престъпна група, защото са обслужвали свои клиенти; повдигат се обвинения и се запорират сметки и възбраняват имущества в големи размери, без ефективен съдебен контрол; изнасят се доказателства и данни от висящи съдебни производства, в нарушение на следствената тайна, за да се правят внушения за извършени престъпления от определени лица, с което грубо се нарушава презумпцията за невиновност".

Като пример за атака срещу съда пък е дадена историята около системата за случайно разпределение на делата. Като проблем е посочен и случая около ББР. 

От организацията обявяват, че ще сезират с всички свои изводи и делегацията на ЕК в България. Освен това те настояват Народното събрание да възстанови незабавно своята работа и да започне да осъществява парламентарен контрол, като изслуша на първо място министър-председателя и министрите на вътрешните работи и правосъдието относно гаранциите за спазване на неотменимите конституционни права на гражданите. Те искат и парламентът да изслуша главния прокурор по мерките и действията на прокуратурата по прилагане на НК, с оглед въведените ограничителни мерки и тези по закона за извънредното положение.

Предлагат и да се промени законът за извънредното положение, като се въведе текущ съдебен контрол върху мерките, свързани със събирането на информация за трафични данни и проследяване на мобилни устройства. Искат и Министерски съвет да сезира официално главния прокурор за случая с ББР.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата