Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет отказа днес да образува дисциплинарно производство срещу зам. главния прокурор и директор на Националната следствена служба Борислав Сарафов. Предложението за това беше на главния прокурор Иван Гешев. Междувременно се разбра, че няма да има дело срещу Гешев заради митичния израелски експерт, допуснат до мястото на взрива край кортежа му, станал на 1 май.
Със 7 на 2 гласа Прокурорската колегията прие, че предложението на Гешев е недопустимо по Глава 16 от Закона за съдебната власт, която регламентира дисциплинарните производства.
Не станаха ясни аргументите на членовете на колегията да отхвърлят искането на Гешев. Против са били Пламен Найденов и Евгени Иванов, пише "Лекс". Останалите членове на колегията колеги са приели, че предсрочното прекратяване на мандата на директора на НСлС е уредено в чл. 175, ал. 7 от съдебния закон, според който основанието за предсрочно освобождаване на директора на националното следствие се установява с решение, прието по реда за избора му. Т.е. главният прокурор, министърът на правосъдието или поне трима членове на колегията трябва да внесат предложение за предсрочното освобождаване на Сарафов, като решението се взема с поне 8 гласа "за".
На 15 май, когато скъса оставката си демонстративно, главният прокурор обяви, че е поискал Сарафов да бъде махнат като шеф на следствието и негов заместник.
Изказването на Гешев дойде след две изявления на Сарафов по повод взрива до кортежа на главния прокурор. Директорът на НСлС критикува обвинител №1 и посочва, че политиката трябва да излезе от държавното обвинение, където е нагазила дълбоко.
След изявлението на Иван Гешев, Сарафов обяви, че няма да подава оставка, както го призовава началника му, и че се страхува за живота си. По тази причина му беше назначена охрана от Министерството на правосъдието. Сарафов освен това подаде сигнал в прокуратурата срещу Гешев. А друг зам. главен прокурор разпореди ревизия на дейността на Сарафов като директор на следствието.
Утре като допълнителна точка в дневния ред на Висшия съдебен съвет може да влязат обединените в едно две предложения за уволнение на Гешев, направени от членове на Прокурорската колегия. Ако се стигне до гласуване по предложението, да бъде махнат Гешев ще са нужни само 13 гласа от съвета. До промените в НПК и ЗСВ, които влязоха в сила вчера, беше нужно мнозинство от 17 гласа. Гешев атакува промените пред Конституционния съд. Ако той допусне делото за разглеждане, това ще спре процедурата за уволнение. Обичайно КС се произнася по допустимост за около 2 седмици.
Предсрочното прекратяване на мандата на главния прокурор приключва с президентски указ.
Първото искане за уволнение на Гешев е мотивирано с това, че той е нарушил служебните си задължения, нареждайки на мястото на взрива да бъде допуснат израелски експерт, когото след това прокуратурата постоянно цитираше. Второто искане е заради изказването му, че в парламента има политически боклук, който трябва да бъде изметен.
МИТИЧНИЯТ ЕКСПЕРТ
Междувременно Антикорупционния фонд огласи постановление на прокурор Тодор Денков от Софийската градска прокуратура, с което се отказва образуване на разследване за допускането на експерта. Прокурор Денков не установява достатъчно данни Гешев да е извършил престъпление по служба. Припомня се, че по това време Гешев е бил в отпуск и е бил заместван от Сарафов. Освен това прокурорът казва, че чуждестранен експерт не е присъствал на огледа. От постановлението се разбира и името на митичния експерт - Ш. Михаел.
"Около 17.30 часа г-н Михаел пристигнал на мястото заедно с г-н Тодоров, като престоял около 10-15 минути на разстояние от около 40-60 метра от мястото на взрива. След това г-н Михаел споделил на г-н Тодоров (Ясен Тодоров) най-общо своя прочит за случилото се, доколкото е могъл да възприеме пораженията и околната среда от мястото, където се е намирал. От приетото за установено от СГП се разбира, че г-н Михаел е наблюдавал мястото на взрива за кратко време и от значително разстояние.
При това положение остава съвсем неясно как именно на неговото експертно мнение се базираха първоначалните заключения за сериозността на възникналия взрив", пише АКФ в публикацията си.