Шефът на военната прокуратура в София Адалберт Кръстев, чието уволнение беше поискано от и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, е предложен за повишение - да стане зам.-шеф в горната Военно-апелативната прокуратура. Това е втората инстанция на всички военни прокуратури в страната.
Предложението за "дръпването" на Кръстев на апелативно ниво е на военно-апелативния прокурор Елин Алексов. То ще бъде разгледано на заседанието на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет в сряда, пише "Лекс". Гласуването в колегията може да се разглежда и като знак към Сарафов, месец преди изслушването му като единствен кандидат за титулярен главен прокурор.
Когато Сарафов в края на март поиска уволнението на Адалберт Кръстев заради множество нарушения и неизпълнение на задълженията му, Прокурорската колегия му се противопостави и отказа да го уволни.
Нарушенията на Кръстев бяха констатирани при проверка на работата на Военната прокуратура от началото на 2022 г. до средата на миналата година. Установено било, че не се спазва случайният подбор при разпределението на дела, като 74 преписки и досъдебни производства били разпределени на дежурен прокурор, вместо на случаен принцип. Пак в нарушение на тези правила били разпределени и преписки по изпълнение на 15 присъди.
Проверката показала още, че са изисквани заверени копия от заповеди за командироване от държавни институции и било разпоредено материалите за всеки командирован да се завеждат под отделен номер като отделна преписка. В резултат на това са били образувани 1561 преписки във ВОП-София, което е довело до изкривяване на данните за натовареността на обвинителите, в това число и на средната натовареност на всички окръжни прокуратури.
Прокурорската колегия образува дисциплинарно производство срещу Кръстев, а на 30 октомври единодушно реши да не му налага наказание. Двама от членовете на ПК не участваха в гласуването поради направени отводи.
В хода на ревизията е станало ясно, че по дело, по което Кръстев е бил наблюдаващ прокурор, не е упражняван постоянен надзор за своевременно провеждане на разследване срещу офицери от Министерството на отбраната и цивилни лица за разгласяване на класифицирана информация, което е довело до неоправдано забавяне на досъдебното производство, твърдеше още Сарафов.
Той го обвиняваше и че в нарушение на Закона за съдебната власт изготвил и десетки немотивирани предложения до Военно-апелативната прокуратура за извършване на контрол на актове на прокурори от военната прокуратура. В тях той посочил, че след "лична проверка" е установил, че законът не е приложен правилно и постановлението е необосновано. Така не е било изпълнено задължението административният ръководител да не изразява становища по дела и преписки, които не са му възложени.
Самият Адалберт Кръстев пък стана известен и като свидетел по делото срещу Георги Семерджиев, който бе осъден на две инстанции, че е причинил смъртта на две момичета на бул. "Черни връх" през юли 2022 г. Кръстев беше свидетел по съдебното дело, защото се беше оказал на мястото на инцидента, където е помогнал на ранен при инцидента таксиметров шофьор.