Медия без
политическа реклама

Прокурорската колегия на ВСС се опъна на Сарафов

Тя отказа да освободи началника на военната прокуратура в София

30 Окт. 2024Обновена
Борислав Сарафов
БГНЕС
Борислав Сарафов

Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет за пръв път публично се опъна на и.ф.главния прокурор Борислав Сарафов като отказа да одобри неговото предложение за освобождаване на началника на военната прокуратура в София Адалберт Кръстев.

Искането за уволнение на Кръстев бе направено от Сарафов през март след доклад за резултатите от комплексна проверка, извършена от екип прокурори от Върховна прокуратура и от Военно-апелативна прокуратура на дейността на Военно-окръжна прокуратура-София от 1 януари 2022 г. до края на юни миналата година.

Сарафов обвини Кръстев тогава в тежки прегрешения и в специално  съобщение до медиите. Там се посочвшеа, че при ревизията са констатирани многобройни нарушения и неизпълнение на задължения от Кръстев, които са открити от проверяващия екип на принципа на случайния подбор при разпределението на дела. 

74 преписки и досъдебни производства например са били разпределени на дежурен прокурор във ВОП-София в противоречие с утвърдените в системата на прокуратурата правила за приложение на разпределението на преписките и досъдебните производства на принципа на случайния подбор, твърди държавното обвинение. Пак в нарушение на тези вътрешни правила  били разпределени и преписки по изпълнение на 15 присъди, получени във Военно-окръжна прокуратура-София.

Със заповеди на административния ръководител са били обособени и групи при военните следователи за случайно разпределение на делата, което е извън рамките не само на утвърдените в прокуратурата, но е и в нарушение на Закона за съдебната власт и правомощията на следователите към онзи момент да осъществяват разследване само по досъдебни производства, но не и по преписки, се посочваше в предложението за уволнение.

При проверката било установено и, че са изисквани документи (заверени копия от заповеди за командироване и съответни финансово-отчетни документи) от държавни институции и е било разпоредено материали за всяко командировано лице или договор да се завеждат под отделен номер като отделна преписка. В резултат на писмата са били образувани 1561 преписки във ВОП-София, което е довело до изкривяване на данните за натовареността на прокурорите, включително на данните за средната натовареност на всички окръжни прокуратури.

В хода на ревизията е станало ясно, че по дело, по което Кръстев е бил наблюдаващ прокурор, не е упражняван постоянен надзор за своевременно провеждане на разследване срещу офицери от Министерството на отбраната и цивилни лица за разгласяване на класифицирана информация, което е довело до неоправдано забавяне на досъдебното производство, твърди още Сарафов.

Той го обвиняваше и, че в нарушение на ЗСВ  е изготвил и десетки  немотивирани предложения до Военно-апелативна прокуратура-София за извършване на контрол на актове на прокурори от ВОП-София. В тях той посочил, че след „лична проверка“ е установил, че законът не е приложен правилно и постановлението е необосновано. Така не е било изпълнено задължението административният ръководител да не изразява становища по дела и преписки, които не са му възложени.

Софийската структура на военна прокуратурата е една от най-възловите. В нея се гледат дела, включително срещу високопоставени военни и хора от МО. Там е и прословутото дело за шпионство срещу шесторката, в която има хора от военното разузнаване и министерство на отбраната.

Самият Адалберт Кръстев пък стана известен и като свидетел по делото срещу Георги Семерджиев, който бе осъден на първа инстанция, че е причинил смъртта на две момичета на бул. "Черни връх" през юли 2022 г. Кръстев беше свидетел по съдебното дело, защото се беше оказал на мястото на инцидента, където е помогнал на ранен при инцидента таксиметров шофьор. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?