Медия без
политическа реклама

Реформата в осиновяванията се отлага с 2 години

На 1 януари трябваше да имаме единна електронна система за кандидатстване

Pixabay

Няколко дребни текста в огромния набор от преходни и заключителни разпоредби на законопроекта за бюджета за 2025 подсказват, че подготовката на нова система за осиновявания се е провалила.

До 1 януари 2025 г. трябваше да имаме национална електронна информационна система за пълно осиновяване и електронна платформа за кандидатстване за осиновяване на деца. С промени в Семейния кодекс, прокарвани през бюджетния закон, кабинетът предлага този срок да се изтегли доста напред във времето - 1 януари 2027 г. Дирекциите за социално подпомагане трябваше отдавна да са поискали разрешение от вписаните в регистъра кандидат-осиновители за включване в новата система, но и тук се налага отсрочка - до 1 юни 2026 г., за да се впише в новия срок за въвеждане на единната система.

Трябваше и всички процедури за осиновяване след 31 декември да се извършват по нови правила, но и това се отлага с две години.

Националната система и електронната платформа звучат бюрократично, но на тях се възлагаше надежда да отпушат осиновяванията у нас. Сега регистрите на кандидат-осиновителите са пръснати в регионалните дирекции на Агенцията за социално подпомагане из цялата страна. Това не позволява подходящ осиновител да се търси измежду всички кандидати в страната, защото търсенето е само в съответния регионален регистър. Промените бяха част от амбициозен проект на Деница Сачева за реформа в осиновяванията. Ключова част от тях беше и по-лесното разкриване на тайната на осиновяването. Повече за тези промени:

Редица промени в Семейния кодекс, които засягат осиновяванията, одобриха депутатите тази сутрин на второ четене. Те бяха внесени от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ още през юни.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата