Малко съмнение остава, че фирмата „Сиела Норма”, която достави 9600 машини за гласуване за изборите на 4 април 2021 г., ще осигури и необходимите допълнителни устройства за предсрочния вот на 11 юли. Нещо повече – Централната избирателна комисия (ЦИК) ще разчита със сигурност на фирмата за нужните 200 машини за частичните избори в страната, които ще се проведат на 27 юни.
От „Сиела Норма” вече предвкусват новия договор с държавата. С писмо до изборните комисари от 21 май компанията е изпратила хронограма за вота на 11 юли, която служителите й сами са изработили. Фирмата е обяснила и по какъв начин вижда процедурите и действията, които да бъдат извършени по организацията на машинното гласуване, както и съответните срокове.
Според хронограмата най-късно до 25 май трябва да бъде публикувана обществена поръчка за закупуване на допълнителни машини, чиято бройка се движи около 1000, а вероятно и повече. Така процедурата по поръчката ще приключи до 17 юни, предвиждат от фирмата, което предхожда датата, от която да стартират дейностите по осигуряване на машинното гласуване – тестване на устройствата, инсталиране, логистика и др. Работната група в ЦИК, която се занимава с машинното гласуване, ще обсъди предложението на доставчика.
По-спешната задача
На 22 май, събота, ЦИК се събра на извънредно заседание. На него шефът на комисията Камелия Нейкова предупреди, че „преди да стигнем до 11 юли, трябва да стигнем до 27 юни”. Тревогата й е свързана с организацията на машинното гласуване на частичните избори на 27 юни. Тази дата повдига два проблема: първо, към онзи момент ползваните досега устройства ще продължат да бъдат собственост на „Сиела Норма”, което означава, че ЦИК трябва да се договори с фирмата за употребата им на частичните избори; второ, машините за 27 юни ще се нуждаят от нов софтуер.
Комисията спешно трябва да прецени дали е възможно да възложи изработването на софтуера за частичните избори на „Сиела Норма” в рамките на досегашния си договор с фирмата или трябва да проведе отделна процедура, и да кани други изпълнители. „Ако още няколко дни не вземем решение по този въпрос, времето няма да ни стигне”, предупреди шефът на ЦИК.
Само „Сиела Норма” ли може да програмира?
Засега Нейкова клони към заложената в Закона за обществените поръчки хипотеза за „договаряне без предварително обявление”. Тя се използва при наличие на изключителни обстоятелства, които могат съществено да затруднят или да нарушат нормалното изпълнение на нормативно установени дейности. А точно в такова положение се намира ЦИК в момента. „Ние наистина сме в изключителни обстоятелства, защото ако проведем друга процедура, няма да можем да се вместим във времето и не можем да си изпълним задълженията в сроковете, които предвижда Изборният кодекс”, разтревожено изтъкна тя.
„Само „Сиела” ли може да програмира или може да програмира и някой друг? ... Не знам защо тръгнахме – „Сиела”, та „Сиела”. Мисля, че държавата има достатъчно ресурс, за да си програмира 5 бюлетини. Все пак не са „Сиела” върхът на сладоледа!”, ядосано коментира членът на ЦИК Ерхан Чаушев. Колегите му продължиха дискусията си при изключени микрофони и не се разбра дали мнението му е повлияло на останалите.
Накрая по предложение на Нейкова беше решено, че юристите на ЦИК ще започнат да подготвят проект на документация по тази процедура за частичните избори. Успоредно с това на 25 май ще бъдат поканени на среща експерти от администрацията на Министерския съвет, с които да бъде обсъден казусът.
Транспорт в чужбина
От външно министерство са предложили да се обсъди и вземе решение за логистичната схема, по която да се транспортират машините до секциите извън страната за изборите на 11 юли. Предлагат се няколко различни варианта: доставчикът на машините да ги пренесе до всяка секция чрез собствени транспортни средства; да ги достави до МВнР, след което да ги поеме ведомството и др. Засега обаче членовете на ЦИК не смятат въпроса за приоритетен.