Подготвя се промяна, която да сложи край на безкрайното явяване на изпит за шофьорска книжка. Мярката е насочена към тези кандидати, които не успяват да си вземат изпитите и се явяват отново и отново. Целта е на пътя да излизат наистина подготвени шофьори. Промените са дадени за съгласуване между институциите и предстои да влязат за обществено обсъждане. Това обяви транспортният министър Георги Гвоздейков по време на дискусия за пътната безопасност.
"Важно нещо е да бъде заложен таван на изпитите, тъй като към момента няма такъв, защото когато се явяваш безкрайно на изпити очевидно има проблем дали е с водача, дали е с подготовката на водача, на това нещо трябва да се сложи край. Максимум 4 пъти явяване за 6 месеца, ако четвъртият път е неуспешен, се връщаш обратно в началото на обучението, за доучване", обясни той.
"Не е тайна, че в момента изпитът по управление, не по теория, се купува. Купува се масово. Ще бъдат работни групи, ще бъдат доклади, анализи, обществени одобрения, обсъждания, всичко е тупане на топката, колеги, няма какво да се лъжем", обяви в същото време Красимир Георгиев, автоинструктор, цитиран от БНТ.
"Стараем се да облекчим административната тежест, основно към учебните центрове и да преминем към дигитализация. Отпадат хартиените учебни картони и дневници. Ще бъде изградена електронна система, която ще съхранява цялата документация", обясни още Гвоздейков.
Затягали се и мерките при проверката на техническата изправност на автомобилите. Гвоздейков обясни, че данните от всеки измервателен уред ще бъдат предавани в реално време в автомобилната администрация, за да може технически неизправни автомобили да не могат да минават преглед.
Междувременно вътрешният министър Калин Стоянов обяви във Варна, че анализите показват как през последните месеци има много катастрофи, предизвикани от т.нар. млади шофьори, като в повечето случаи те не са употребили алкохол или наркотици. Най-често самокатастрофират, а основната причина е загуба на контрол върху колата, обясни Стоянов и подчерта, че зачестяването на такива инциденти отново повдига въпроса за качеството на обучение на шофьорите.
От МВР сме направили няколко предложения, които да помогнат катастрофите да намалеят, допълни министърът. По думите му основното е извършването на убийство на пътя след употреба на алкохол, наркотици или с висока скорост да бъде квалифицирано като умишлено. Стоянов уточни, че министерството е направило и много предложения за изменение на Закона за движението по пътищата.
Според него би трябвало да бъдат завишени драстично глобите за нарушения по пътя. Със събираемостта на санкциите в момента МВР се справя много добре, като имаме завишаване с 40 на сто, обясни Стоянов. И изрази личното си мнение, че вдигането на глобите е единият от начините да се пречупи чувството за безнаказаност у нарушителите.