Правителството "Денков" продължава порочната практика на предшествениците си - да кадрува в държавните фирми, пренебрегвайки Закона за публичните предприятия. Поредният случай е с Националната компания "Железопътна инфраструктура". НКЖИ вече си има изцяло нов управителен съвет, назначен от транспортния министър Георги Гвоздейков.
За пръв път в ролята на генерален директор влиза дама - инж. Мария Донова Генова. Тя е и член на УС, в който влизат още Камен Диков и Васил Балабанов. Инж. Мария Генова до момента е отговаряла за направлението „Стратегия и администрация“ в НКЖИ.
Прави впечатление, че смяната по върха вече е отразена на сайта на НКЖИ, въпреки че новите членове на УС още не са вписани в Търговския регистър и в досието на компанията там стоят старите имена.
Финтиране на закона
Досегашните членове на НКЖИ - Златин Крумов, Марио Гълъбов и Кристиян Кръстев, бяха назначени от предния министър след провеждането на конкурс, както повелява Законът за публичните предприятия (ЗПП), и имаха мандат до края на 2027 г. Въпреки това сега Гвоздейков ги е освободил, а тримата нови са назначени временно - до провеждането на пореден конкурс.
Това е поредна "сеч" на ръководители, избрани със състезателна процедура, и е поредно доказателство, че няма закон, която българските министри да не могат да заобиколят или направо да погазят. Идеята на ЗПП бе да сложи край на порочното и вредно кадруване в държавните фирми, при което всяко ново правителство уволнява заварените директори и си слага "свои хора". Законът бе приет, тъй като е условие за присъединяването на България към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, а също и като необходима нормативна база за държава, която се готви да влезе в Еврозоната.
Изненади
За рокадите в НКЖИ се заговори още през уикенда, като специализирани сайтове съобщиха, че министър Гвозейков се кани да назначи в управата "човек на Васил Божков" и неслучил се зам.-директор на фонд "Земеделие". Спряганият за човек на Божков е Филип Франц Маркулиев, който преди години е работил в "Бургаспътстрой" - част от разпадналия се пътностроителен бизнес на хазартния бизнесмен. Сега Маркулиев е в ръководството на държавното дружество "Автомагистали".
Очевидно министърът се е разколебал за Маркулиев, защото в крайна сметка вместо него е назначил инж. Донова. Но другият спряган през уикенда като интересна кандидатура - Камен Диков, все пак е влязъл в УС на НКЖИ. Изборът на Гвоздейков е странен, тъй като Диков е бивш шеф на "Напоителни системи", а през юли бе назначен за зам.-директор на фонд "Земеделие". Буквално дни по-късно обаче Диков сам поиска да бъде освободен от поста - "по лични причини". Според източници на "Медиапул" причината е, че не е получил ресорите, които е очаквал - многомилиардната "Програма за развитие на селските райони" и сродната й европрограма "Рибарство".
НЖКИ е компания, която разчита на огромни средства от ЕС и от националния бюджет за модернизация и надграждане на жп инфраструктурата в страната.
Високо напрежение
Миналия месец Европейската прокуратура съобщи, че разследва възможни злоупотреби при два жп проекта на НКЖИ на стойност над 241 млн. евро, възложени на частни компании с международно участие.
"Разследването разкри факти, които биха могли да представляват криминални престъпления, включително злоупотреба с европейски фондове и пране на пари. Изпълнителите са заподозрени, че за кратък период от време са извършили фиктивни парични преводи към верига от кухи фирми, което в крайна сметка е довело до теглене на суми в брой над 2,5 млн. евро (5 млн. лв.) от криминално проявени лица", обявиха от европрокуратурата.
Също през август ОЛАФ - Европейската служба за борба с финансовите измами, обяви, че България ще трябва да възстанови десетки милиони евро в евробюджета заради нередности в проекти за модернизация на жп инфраструктурата.