След няколкогодишно затишие днес във Варна отново имаше протест в защита на Морската градина. 200-300 души шестваха от сградата на общината до крайбрежната алея, където в сряда бяха изсечени короните и част от стволовете на 10 дървета. Протестът бе за запазване на зеленината, срещу бъдещото строителство и евентуално отваряне на алеята за автомобили - във връзка с възобновения след десетилетия проект "Алея първа". Дърветата пострадаха при изграждането на водопровод (част от първоначалната инфраструктура по проекта), което ще тече следващите месеци.
Юридически алеята и пространствата под ската не са част от Морската градина. Но за множеството варненци те са точно такива. Терените по проекта - дълга тясна ивица между ската и алеята - бяха купени по-миналото десетилетие от "Холдинг Варна".
Протестът бе подгрят в предишните дни от редови активисти и водещи лица на ДБ - Варна. Все повече личи разрив с кмета Благомир Коцев, който е от ПП. Преди изборите той обещаваше 10 нови парка в града, спиране на автомобилите в Морската градина - нищо такова не се е случило до момента. И по други теми има разминавания в ПП-ДБ на местна почва.
В анонса за протеста сдружението "Зелена Варна" нареди Коцев до Иван Портних и Кирил Йорданов:
Междувременно стана ясно, че "основната резитба" заради водопровода ще продължи. Този път - в присъствието на общински служител. Дейностите ще започнат в понеделник, в самата Морска градина, обхващайки тополи по периферията на Шокъровия канал, граничеща със зоопарка.
Всичко това съобщи общинският пресцентър. Публикациите са придружени със снимки на храсталак, клони, изсъхнали дънери:
Дърветата конкретно, които ще се обработват, са пирамидална топола. "Тя е вид с крехка дървесина. Същите са на пределна възраст, в недобро фитосанитарно състояние, обвити в бръшлян, а короните им са с голям процент суховършия. Поради тази причина тези дървета са опасни както за новоизграждащите се съоръжения, така и за преминаващите граждани, за обитателите и базата на зоологическата градина", гласи още публикацията.
Това, което бе позамъглено в шумотевицата в сряда е, че "основната резитба" е била разрешена от общината. Въпросът е стореното "основна резитба" ли е точно. Затова от понеделник на място ще присъства чиновник, който да указва и контролира.
"След този случай имаме още по-голям мотив да предложим нормативни промени и да настояване глобата за подобни нарушения да бъде увеличена поне до 50 000 лв. Дърветата от вида „бяла топола“ (част от пострадалите на алеята - б.а.) наистина се приемат за опасни и създаващи евентуални предпоставки за инциденти, така че има резон те да бъдат подменени с друг вид. Важно е, когато се извършват такива резитби, контролните органи да бъдат уведомени навреме, за да може да присъства представител на общината. Така няма да има спекулации и ще се знае колко точно трябва да се отреже от клоните на едно дърво. Всички бъдещи инвестиционни намерения на „Холдинг Варна“ за лицето на града, каквото е крайбрежната зона, да бъдат открито представени пред обществеността и приети от варненци с консенсус", каза след скандала кметът.